SJM společné jmění manželů

Jsme po rozvodu s manželem již rok a teprve nyni se budeme majetkově vypořádávat. Předmětem vypořádání bude reakreační chata. Já ji chci získat a bývalého manžela polovinou odhadu vyplatit. Na chatu každý týden pravidelně se synem jezdím, starám se o ni o po rozvodu vše platím. Bývalý manžel 3/4 roku na chatě nebyl, nyní začal každých 14 dní jezdit a vozit si tam návštěvy. Stále nic nehradí, vše platím já. Dala jsem mu návrh na majetkové vyrovnání. Jak to bude v případě, pokud on také projeví zájem o chatu a tudíž ji budeme chtít oba. Nedohodneme se, dáme vše k soudu. Jak soud postupuje, kdo má u soudu větší pravděpodobnost nemovitost získat a druhého vyplatit? Může soud nařídit prodej? O chatu mám velký zájem, nechci o ni přijít, ale bojím se, že ji třeba ani nezískám. Děkuji.

Zákon stanoví, že při vypořádání soud přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a k obstarávání společné domácnosti.
Proto zdůrazněte, že jezdíte na chatu pravidelně se synem sama. Manžel ji používá pouze pro svoje kamarády. Také že již delší dobu pouze vy hradíte náklady na její provoz. Důležité je, abyste mohla svá tvrzení doložit.
Pokud můžete manžela vyplatit ihned, je to opět bod pro Vás. V konečném důsledku si ale netroufám odhadnout rozhodnutí soudu. Je to pouze v jeho kompetenci.
www.

Jsem rok rozvedená a doposud u nás neproběhlo majetkové vyrovnání. Dům ve
kterém jsme žili je napsaný pouze na manžela, ale během manželství jsme
dům rekonstruovali. Zároveň v manželství vzniklo dost dluhů. S dětmi jsem
po rozvodu dům opustila a manželovi vše zůstalo a ani o děti se nestará.
Jde mi pouze o to, když manželovi vše zůstalo, jak je to s dluhama.
Vyplatit nechci,chci jen aby manžel platil větší část dluhů. Myslíte, že
mám nějakou šanci? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
k Vašemu  dotazu,zda máte nějakou šanci v majetkové situaci, kterou popisujete, sděluji, že nějakou jistě šanci máte. Pro konkrétnější odpověď je třeba znát ještě celou řadu dalších skutečností, proto má odpověď bude spíše obecná. V prvé řadě poukazuji na to, že je nezbytně nutné veškeré majetkové věci vyřešit nejpozději do 3 let od právní moci rozvodu. Pokud je budete  řešit soudně,, postačí v této lhůtě podat žalobu k soudu. Pokud to do této doby  nijak nevyřešíte, platí, že movité věci jsou majetkem toho z manželů, kdo je výlučně jako vlastník  používá pro potřebu svou, své rodiny, u ostatních movitých věcí a nemovitostí platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví bývalých manželů, jejichž podíly jsou stejné, toto v zásadě platí i o dluzích.
Ve Vaší konkrétní situaci by zřejmě bylo nejvhodnější uzavřít s bývalým manželem písemnou dohodu, ve které uvedete, co z věcí, které jste jako manželé vlastnili připadne Vám a co je jemu s tím, že v této dohodě výslovně uvedete, které konkrétně uvedené dluhy bude který z  vás platit, popř. že veškeré dluhy uhradí Váš bývalý manžel. Pokud se nedohodnete, je možné domáhat se vypořádání společného jmění manželů, tedy i dluhů, soudně, a to právě ve lhůtě 3 ĺet od rozvodu. V každém případě bych Vám doporučila nejprve poradu s advokátem, který po seznámení s konkrétními okolnostmi a podrobnostmi Vaší situace,které je třeba nezbytně znát,  bude nejlépe schopen doporučit Vám nejvhodnější postup, posoudit Vaši šanci u případného soudního sporu a celou žáležitost Vám podrobně vysvětlit.
 
Mgr. Hana Horáková

Před svatbou jsem obdržel byt a byl na mně kompletně přepsán. takže by neměl být ve SJM. V současnosti se chce manželka rozvést, máme dvě děti. Chtěl bych se zeptat, zda má manželka možnost získat můj byt, po rpzvodu s tím že by dostala do péče obě děti atd...Já ji z tohoto bytu nevyhazuju, nic takové. Ona by ho ale chtěla získat. Může se ji to podařit, proč? Jak tomu předejít? děkuji H

Pokud se jedná o byt v osobním vlastnictví a toto osobní vlastnictví jste do výlučného vlastnictví nabyl před uzavřením manželství je nadále byt ve Vašem výlučném vlastnictví. Byt jako takový nebude předmětem vypořádání SJM. Manželka může ale požadovat náhradu toho, co ze společného majetku bylo uhrazeno na Váš výlučný majetek (došlo k zhodnocení Vašeho majetku). V takovém případě záleží na tom, jaké má ona doklady, jak bude prokazovat například rekonstrukci bytu a hodnotu zhodnocení bytu.
 
JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář

Obracím se na Vás s prosbou o radu. Syn se svou bývalou ženou mají v SJM pozemek, který zaplatil otec syna přímo ze svého účtu na účet obce, od které byl pozemek kupní smlouvou odkoupen. S bývalou ženou není žádná dohoda, nechce pozemek vrátit. Se synem byla sepsána dohoda o půjčce o které ale jeho bývalá žena neví / v té době už mezi nimi byly nějaké nesrovnalosti/. Nyní nám právník radí, aby jsme raději tvrdili, že peníze na koupi pozemku byl dar otce pouze synovi. Co by právně bylo lepší použít? Velmi děkuji za odpověď.


Dobrý den,
Pokud bývalá žena Vašeho syna o smlouvě o půjčce neví, mohla by vznést námitku relativní neplatnosti této smlouvy právě z toho důvodu, že o ní nevěděla. Úspěšnost této námitky samozřejmě závisí na konkrétních okolnostech, jako je doba, která již uplynula od uzavření dohody o půjčce, o jak vysokou částku se jednalo, jako jsou resp. v době uzavření dohody o půjčce byly majetkové poměry Vašeho syna a jeho ženy  atd.  nicméně  navrhovaným postupem se Váš právník snaží zřejmě vyhnout se nebezpečí úspěšnosti této námitky a zkomplikování celého sporu.
 
S pozdravem
 
Mgr. Hana Horáková

Prosim o radu, je lepsi se dohodnout o rozdeleni majetku pred rozvodem nebo az po rozvodu. Mame napsanou dohodu jen mezi sebou staci to, nebo musim pravni cestou? Děkuji

Doporučuji uzavření dohody před rozvodem, která bude předkládána soudu a bude tak možné postupovat cestou tzv. nesporného rozvodu. Soudu je nutné předložit smlouvu o vypořádání vzájemných majetkových vztahů, práva a povinnosti společného bydlení a případné vyživovací povinnosti dle ust. § 24a zákona o rodině s ověřenými podpisy. Smlouvu si samozřejmě můžete sepsat sami, ale musí obsahovat některé zákonem dané náležitosti, takže doporučuji aspoň znění smlouvy konzultovat s právníkem ve Vašem okolí. V případě dalších dotazů, pokud jste z Brna či okolí, mohu nabídnout také osobní konzultaci v mé advokátní kanceláři. 

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Dostali jsme se s manželem do dluhové pasti (přišli jsme současně oba dva o práci, kde jsme měli dostatečné příjmy na placení všech svých závazků a nepodařilo se nám včas najít alespoň podobně placenou práci). Dluhy narůstají díky poplatkům z prodlení, sankcím, atd. Naše manželství asi před rokem a půl přestalo
úplně fungovat a manžel se po naší vzájemné dohodě odstěhoval k rodičům. Já jsem zůstala v nájemním městském bytě sama s 15ti letým synem z prvního manželství. Chtěla bych svoji finanční situaci nějak řešit - podat žádost o osobní bankrot, ale nevím, jestli bude lepší se rozvést, nebo ne. V poradně při finanční tísni mi bylo řečeno, že bychom měli větší šanci na schválení oddlužení, pokud bychom do toho šli společně jako manželé. Já mám ale z toho obavy, protože manžel je dosti nezodpovědný a k problémům všeho druhu lhostejný. Existuje nějaká možnost, jak rozdělit naše dluhy tak, aby to věřitelé akceptovali, nebo na takovéto dohody o rozdělení sjm nemusí brát žádný ohled a budou i pak vymáhat dluhy po obou manželích? Jsem opravdu zoufalá. Moc vám děkuji za vaši odpověď. J.

Rozdělení dluhů z doby manželství, které patří do společného jmění manželů,
je možné jen v rámci dohody mezi Vámi a manželem. Tato dohoda ale nemusí být
akceptována věřiteli, ti mohou nadále vymáhát společné dluhy po kterémkoliv
z manželů.
Do insolvenčního řízení oddlužením můžete vstoupit sama bez manžela - nutný
je ale jeho souhlas a pro manžela by se tím zhoršila situace, protože by
veškerý zbývající dluh přešel na něj. Do ins. řízení tedy většinou vstupují
manželé společně a žádají společně o oddlužení. Obecně k tomu, aby soud
schválil oddlužení, je zapotřebí splnit několik podmínek a je nutné dopředu
propočítat, zda tím vůbec projdete a má oddlužení pro Vás význam.

V případě dalších dotazů především ohledně řešení oddlužení se na mne můžete
obrátit. Pokud jste z Brna či okolí, můžeme se také domluvit na osobní
konzultaci.

S pozdravem a přáním pěkného dne Jana Drexlerová

JUDr. Jana Drexlerová

Dobrý den,budem se rozvádět a byt manželka koupila na sebe ještě před svatbou a proběhla rekonstrukce (nové rozvod eletriky,vody,odpadu,omítky,plastová okna) a vybavení bytu (nová kuchyň, koupelna,lina,vybavení obývacího pokoje), z mých peněz a také částečně z úvěru. Nyní já splácím úvěr a manželka hypotéku. Po rozvodu si má manželka nechat byt včetně vybavení. Na většinu věcí mam účtenky. Mam nárok na zaplacení těchto nákladů na rekonstrukci a vybavení bytu,abych mohl z těchto peněz dopaltit onen úvěr? Manželka si vyjednala navýšení hypotéky o předem dohodnutou částku,kterou sem požadoval a na co byly účtenky. Nyní ale nechce zapaltit celou částku..

Dobrý den,
 
pokud byt získala manželka ještě před uzavřením manželství, tak je, jak správně uvádíte, v jejím výlučném vlastnictví. Vy jste pak společně tento byt zhodnotili. Vaše manželka je podle ust. § 149 odst. 2 občanského soudního řádu povinna nahradit, co ze společného bylo vynaloženo na její výlučný majetek. To znamená, že by Vám měla nahradit polovinu částky, kterou jste do jejího domu společně investovali.
Pokud jste do jejího majetku investoval z peněz, které nebyly ve společném jmění, ale Vaše výlučné, pak tyto by Vám paní měla vrátil kompletně, jen tato otázka nespadá přímo do vypořádání společného jmění manželů, ale je namístě, abyste vyrovnání mezi Vámi provedli kompletně. Jestli máte od všeho účetnky, pak je to jen dobře pro případ, že by se paní nechtěla domlouvat a musel by proběhnout spor.
 
S pozdravem Mgr. Tamara Karásková

Jsem v rozvodovem rizeni a na manzelku je napsany byt v praze ve kterem bydli jeji babicka. Chtel jsem se zeptat jestli mam narok na nejake penize. pan M.


Dobrý den,

píšete, že byt je napsaný na manželku.

Podstatné je, kdy a jak jej nabyla (získala). Pokud jej získala již před
uzavřením manželství nemáte nárok na nic.

Pokud by jej za trvání manželství dostala darem či zdědila, tak také ne, i v
tomto případě by byl předmětem pouze jejího výlučného vlastnictví.

Naopak kdybyste jej za trvání manželství koupili společně a jen nedopatřením
byla v katastru zapsána pouze manželka, pak by byl byt předmětem společného
jmění manželů a musel by se vypořádávat.

Mgr. Tamara Karásková

Dobrý den,prosím máme dům na hypotéku,mám 3děti. v případě rozvodu chci děti u
sebe a platit hypotéku abychom žili společně s dětmi v jejich domově
1/ zkoumá soud můj příjem zda na to mám? Jsem osvč a vykazuji papírově
min.příjmy
2/ jak se řeší vyplacení manžela z domu který je na hypotéku
Děkuji, paní S.

Dobrý den,
 
k Vašemu dotazu  ohledně vypořádání domu na hypotéku v případě rozvodu uvádím následující.  Pokud se budete rozvádět formou tzv. nesporného rozvodu, který předpokládá, že  se na všem manželé dohodnou, tedy , že oba s rozvodem souhlasí, dohodnou se o tom,kdo bude mít děti v péči,  na výši výživného a i na rozdělení majetku, pak se soudu dohoda o rozdělení majetku pouze předkládá a soud se tím, jak  si manželé majetek po rozvodu rozdělí, nezabývá.
Pokud u Vás  připadá v úvahu rozvod formou tzv. sporného rozvodu, tedy na některé ze shora uvedených otázek se manželé nedohodnou, pak se vypořádání majetku řeší až po právní moci rozvodu. I tady lze uzavřít dohodu, a to jak zcela mimosoudně tak formou soudního smíru, kde je způsob vypořádání také  na bývalých manželech. V případě, že nedojde k uzavření dohody, může kterýkoli z bývalých manželů podat žalobu na vypořádání  zaniklého společného jmění manželů k soudu. Pak  soud bude rozhodovat, komu co z majetku připadne. Pokud si chcete dům na hypotéku ponechat a nadále ji platit, bude jistě soud mimo jiné zajímat, zda  jste schopná splátky platit, zejména pokud máte nezletilé děti a také jej bude zajímat stanovisko bývalého manžela, jeho možnosti atd.
K  dalšímu dotazu - jak se řeší vyplácení manžela z domu na hypotéku .- v zásadě se vychází z toho, že co bylo na hypotéku zaplaceno za trvání manželství, bylo zaplaceno ze společných peněz (pokud nemáte smlouvně změněn rozsah společného jmění manželů) a ten, který si nadále dům ponechá a hypotéku doplatí, vyplatí druhému z manželů polovinu toho, co bylo za trvání manželství na hypotéku zaplaceno.
 

 
Mgr. Hana Horáková

Dobrý den,s manželem se rozvádíme a chci po něm pouze finanč.hotovost
50.000kč(nemám sílu se o nic dál přít a dohadovat).Bydlím sama v pronajatém bytě,takže bydlení máme vyřešené.Jak by tedy měla vypadat dohoda o vypořádání,když chci aby v ní bylo jen těch 50.000kč.Děkuji za radu. Paní V.

Dobrý den,
 
dohoda se bude nazývat Dohoda o vypořádání společného jmění manželů  pro dobu po rozvodu.
 
V ní popíšete, jaký se ve Vašem společném jmění manželů nachází majetek - movitý i nemovitý.
Dále uvedete, že veškerý tento popsaný majetek připadne Vašemu manželovi, který Vám na vypořádání
vyplatí částku ve výši 50.000,- Kč a lhůtu ve které to má učinit. Pro případ, že by tato částka nebyla včas zaplacena,
může být v dohodě stanovena smluvní pokuta.
V dohodě uvedete, že bytovou situaci máte oba vyřešenou a jakým způsobem.
Takováto dohoda se předloží soudu v rozvodovém řízení, a to s ověřenými podpisy a soud pak vést řízení jako rozvod nesporný,
kdy nebude zkoumat důvody rozpadu manželství.
Dohoda pak nabyde učinnosti dnem právní moci rozsudku, jímž bude manželství rozvedeno.
 
Pokud spoluvlastníte i nemovitosti, bude třeba dohodu ve 4 vyhotoveních také předložit příslušnému katastrálnímu úřadu, opět
jedenkrát s ověřenými podpisy a s fotokopií rozvodového rozsudku s vyznačenou právní mocí.
 
Mgr. Tamara Karásková
1 | 2 | 3 >>