SJM - byt a dům

Dobrý den,chtěla bych se zeptat v případě rozvodu jak to bude z rozdělením majetku který jsme nabyli v manželství,jedná se o rodinný dům,máme dvě dospělé děti a jedno nezletilé,manžel je podnikatel a má dluhy,dluhy má na své podnikání.Komu by připadli dluhy a komu dům když je napsaný na manžela.

Zápis v katastru nemovitostí neznamená, že dům nepatří do SJM. Společné jmění manželů tvoří majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství. Zanikne-li společné jmění manželů rozvodem, provede se vypořádání, při němž se vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné. Při vypořádání SJM se přihlíží rovněž k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a k obstarávání společné domácnosti. K vypořádání domu může dojít několika způsoby - např. změnou na podílové spoluvlastnictví, přikázáním do výlučného vlastnictví jednoho z manželů za náhradu poskytnutou
druhým z manželů, prodejem a rozdělením výtěžku.
 
Ohledně rozdělení závazku je podstatné, zda závazky, patří do společného jmění manželů. Obecně všechny závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého, patří do společného jmění manželů a jsou předmětem vypořádání dle obdobných pravidel jako majetek. V jaždém případě ale platí ohledně společných závazků bývalých manželů, že jejich vypořádání má účinky jen ve vzájemném vztahu mezi nimi (bez ohledu na
to, jakým způsobem k vypořádání došlo)  a vůči třetím osobám (věřitelům) jste nadále zavázáni společně a nerozdílně. Pokud tedy přestane býv. manžel, který při vypořádání převzal závazek, splácet tento závazek, může se věřitel obrátit na Vás a požadovat úhradu po Vás a Vy následně požadovat to, co jeste uhradila věřiteli, na základě Vaší dohody s býv. manželem po býv. manželovi.

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
 

Je pravda,že musím vyplatit manžela z bytu?Byt je družstevní,nepsaný na oba manžele.Já jsem momentálně na rodičovské dovolené a nemám z čeho manžela vyplatit,chce po mě polovinu hodnoty byty.

Dobrý den,
 pokud jste s manželem společnými nájemci bytu a členy družstva,  je v případě rozvodu manželství předmětem vypořádání společného jmění manželů  obvyklá (tržní) cena dříve společných členských práv a povinností spojených s právem nájmu družstevního bytu ke dni právní moci rozsudku o rozvodu. Tedy cena, za  kterou by bylo možno přenechat  nájem Vašeho bytu za stejných podmínek  někomu jinému.  Polovinu této ceny byste měla manželovi vyplatit. Současně však  upozorňuji, že dle zákona má manžel nárok na  zajištění bytové náhrady. V případě, že mu tato náhrada bude nebo byla již zajištěna, je třeba její hodnotu odečíst od ceny členským práv a povinností spojených s nájmem družstevního bytu. Tedy lidově a obecně řečeno, v podstatě po Vás manžel chce polovinu hodnoty bytu oprávněně. Pro možnost najít  případné pro Vás schůdné řešení doporučuji konzultaci s advokátem 
Mgr. Hana Horáková

Dobrý den .chtěla jsem se zeptat s manželem se budeme rozvadet .za dobu
manželství jsme postavili nový dum .ale je napsan na LV jen manžel .musí mě vyplatit polovinu majetku ,v době stavby jsem byla na MD takže dum byl
financovan z manželova přijmu .mockrat děkuji .

Zápis v katastru nemovitostí neznamená, že dům nepatří do SJM. Společné jmění manželů tvoří majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství. Zanikne-li společné jmění manželů rozvodem, provede se vypořádání, při němž se vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné.
Není podstatné, kdo se jakým dílem ze svého příjmu podílel. Vy jste se staralo o domácnost a dítě. Při vypořádání SJM se přihlíží rovněž k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a k obstarávání společné domácnosti.

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář


 

Dobrý den,
mám dotaz ohledně vlastnictví bytu při rozvodu. Byt jsme nabyli v manželství jako družstevní darem od mého otce. Podle úřednice musel být jako SPOLUDRUŽSTEVNÍK uveden i manžel, i když otec ho chtěl přepsat pouze na mě. Po několika letech se převáděl byt v manželství do osobního vlastnictví, kde jsme uvedeni oba jako majitelé včetně katastru nemovitostí. Otázka zní: mám nějakou šanci, že při rozvodu dostanu byt zpět. Případně jaké kroky mám podniknout - otec napsat nějaké prohlášení....?
Děkuji.

Vzhledem k tomu, že byt jste nabyli do vlastnictví za trvání manželství je v SJM a bude předmětem vypořádání v případě zániku SJM rozvodem manželství. 
Zápis Vás obou jako členů družstva byl v souladu se zákonem vzhledem k tomu, že pokud vznikne  jen jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným nájmem bytu manžely i společné členství manželů v družstvu a z tohoto členství jsou oba manželé oprávněni a povinni společně a nerozdílně.
 
Pokud při rozvodu manželství nedojde k dohodě o majetku mezi Vámi a manželem a bude někým z Vás podán návrh soudu na vypořádání SJM, bude předmětem rovněž uvedený byt a pro získání do Vašeho vlastnictví bude podstatná rovněž Vaše argumentace o daru Vaším otcem - podkladem by měla být dohoda o převodu členského podílu, kde byste měla být uveden pouze Vy a Vašemu manželovi tak vzniklo jen z toho odvozené členství v družstvu.
 JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář

 

Dobry den,chtěla bych se zeptat,manžel za dobu trvání manželství dostal darem od ve babičky jednu a po několika letech i druhou polovinu domu ve kterém bydlíme teď si nasel jinou a budeme se rozvádět já jsem prodala svůj byt a větší část peněz jsem investovala do oprav tohoto domu manžel tvrdí ze když dum dostal darem nemam na nic narok navíc si na tento dum vzal půjčku s tím ze je dum přepsán na katastru na firmu od které si půjčku vzal bez mého vědomi a souhlasu mohu se ještě nějak bránit? dekuji za odpověď .

Dobrý den,
pokud Váš manžel dostal,byť postupně, darem celý dům, je pouze v jeho vlastnictví  a může s ním nakládat bez Vašeho souhlasu. Pokud jde o peníze z prodeje Vašeho bytu, které jste investovala do oprav manželova domu, máte právo na vrácení toho, co jste z vlastních peněz do domu investovala, u případného soudního sporu však výši investovaných nákladů budete muset prokázat.
Předpokládám, že dům není  na katastru přepsán na společnost, která  Vašemu muži půjčila, ale je do katastru vloženo zástavní právo této společnosti k  domu za účelem zajištění splacení půjčky. To znamená, že dům je stále vlastnictvím Vašeho muže. Tuto skutečnost si můžete jednoduše ověřit na příslušném katastrálním úřadu buď osobně nebo přes internet. Neznám všechny podrobnosti Vaší situace nicméně z toho, co uvádíte mám za to,  že v případě rozvodu Vás  manžel  nemůže z  domu, ve kterém jste v manželství spolu bydleli, bez dalšího vystěhovat, a máte nárok na bytovou náhradu.
 
S pozdravem
 
Mgr. Hana Horáková, advokát

Dobrý den :-),
moc bych potřebovala poradit. Chceme s přítelem koupit byt v novostavbě za 2100 000 Kč. Nejsme manželé. Já dávám ze svých úspor hotově částku 300 tis. a přítel si na sebe bere hypotéku, jelikož já nemám příjem. Momentálně. Jak by se tato situace ale řešila v případě rozchodu,mám dvě děti a nerada bych přišla o vložené peníze a rovněž pokud budeme splácet byt oba ,řešilo by se nějak majetkové vyrovnání i v případě že nejsme manželé a hypotéka bude jen na přítele,prosím? moc děkuji za info

Dobrý den,

píšete "kupujeme s přítelem". Pokud to míníte skutečně tak, že byt
koupíte s přítelem a každý z Vás bude vlastníkem 1/2, pak je Vaše
investice dostatečně ochráněna.

V případě, že by byl byt koupen pouze na Vašeho přítele, bylo by
vhodné sepsat nějakou listinu - to může být různé, podle toho, jak
byste se dohodli. Bylo by možné řešit situací buď např. směnkou, kde
by nebylo vyplněno datum splatnosti, a k této směnce by byla sepsána
smlouva o tom, že jste oprávněna datum splatnosti doplnit v případě,
že se z přítelova bytu odstěhujete. Nebo smlouvu o půjčce, opět
nejlépe bez data splatnosti, tato splatnost by pak nastala po
vyzvání, po případném Vašem odchodu z bytu.

Vše lze řešit, je samozřejmě potřeba, abyste si to ujasnila Vy s
přítelem. Pokud bude byt pouze na něj, a vy si investici písemně
nepodchytíte, pak po případném rozchodu byste se vrácení částky
musela domáhat s tím, že jste ińvestovala do nemovitosti v jeho
vlastnicví, v krajním případě i cestou soudní. Proto je jistě
namístě a je správný Váš dotaz, jak investici co nejlépe ochránit.

Zdravím Vás, Mgr. Tamara Karásková

 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné v případě majetkového vyrovnání, abyc se jako manželka dobrovolně vzdala movitých i nemovitých věcí ve prospěch manžela. Děti jsou již dospělé, žijí ve svých domácnostech. Jediný problém bych viděla v tom, že náš byt v soukromém vlastnictví nás obou je zastaven z důvodu hypotéky, kterou splácí dospělá dcera a ručí naším bytem. A v případě její neschopnosti splácet, přechází tato povinnost na nás. Byt chci přenechat manželovi. Jak byste to vyřešili? A stačilo by písemné vyrovnání s ověřenými podpisy, bez účasti advokáta? Děkuji. S pozdravem S.

Majetkové vyrovnání je zcela na dohodě manželů, soud ani v rámci rozvodového řízení dle § 24a zákona o rodině nebude zkoumat obsah Vašeho vyrovnání, ale jen formální naplnění všech bodů dohody.
Ve věci bytu zřejmě zaměňujete zástavu a ručitelství. Ve věci zástavy tato je vázána na uvedený byt, nikoliv na tehdejší vlastníky, takže nic nebrání tomu, aby byt se stal výlučným vlastnictvím Vašeho manžela a byl zároveň zástavou pro hypotéku dcery. Pokud jste ručiteli závazku dcery, tak to nesouvisí se zástavou a z ručitelství bez souhlasu banky nevystoupíte. Pro případné možnosti řešení je nutné vidět smlouvy s bankou, jak jsou nastavené a případně také možnosti probrat s bankou.
 
Dohodu o majetkovém vyrovnání samozřejmě nemusí sepisovat advokát, ale raději bych doporučila. Můžete také sepsat sami a podpisy ověřit kdekoliv.

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář


 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to při rozvodu když máme státní byt a je psaný na manžela a já s dětma tam máme trvalé bydliště. Manžel mi vyhrožuje ať se sbalím a odejdu. Děkuji

Pokud nájem bytu vznikl za trvání manželství, platí, že vznikl oběma manželům, i když je v nájemní smlouvě uveden pouze jeden.

Pak po rozvodu manželství, pokud se účastníci nedohodnou, rozhodne na návrh jednoho z nich soud, zruší společný nájem bytu manžely a určí, kdo jej nadále bude užívat jako nájemce. Při tomto rozhodování vezme v úvahu i zájmy nezletilých dětí -tedy pokud byste je měla v péči vy, je pravděpodobné, že byt by musel opustit manžel.

Ten kdo byt opouští pak má nárok na náhradí ubytování.

 

Ve svém dotazu píšete že jde o byt státní, tedy předpokládám, že máte klasickou nájemní smlouvu.

 

Jiná situaci by byla, kdyby šlo o byt služební, který získal Váš manžel jako zaměstnanec. Pak by shora uvedené neplatilo a společný nájem by nevznikl.

 

S pozdravem

 

Mgr. Tamara Karásková

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,Když na manželku je napsaný rodinný dům,musí manželka svého manžela vyplatit,když manžel nestojí o to,se z manželkou domluvit? Děkuji za odpověď

Váš dotaz neobsahuje podstatné informace, pokusím se ale odpovědět. Pokud je dům psán na manželku z důvodu, že jej nabyla ještě před uzavřením manželství do svého výlučného vlastnictví, nedochází k majetkovému vypořádání v rámci společného jmění manželů a dům je nadále ve výlučném vlastnictví manželky. Manžel může ale požadovat náhradu toho, co ze společného majetku bylo uhrazeno na výlučný majetek manželky (došlo k zhodnocení majetku manželky). V takovém případě záleží na tom, jaké má manžel doklady, jak bude prokazovat například rekonstrukci domu a zhodnocení domu - v takovém případě dochází obvykle k vyplacení finanční náhrady manželem, který je vlastníkem nemovitosti druhému z manželů.
Pokud by ale dům byl ve společném jmění manželů je situace naprosto jiná a je nutné vypořádat - je možné prodat a rozdělit výtěžek, převést na jednoho z manželů a ten vyplatí druhého manžela, rozdělit na podíly, převést na děti. Možností je více.

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář

 

Před svatbou jsem obdržel byt a byl na mně kompletně přepsán. takže by neměl být ve SJM. V současnosti se chce manželka rozvést, máme dvě děti. Chtěl bych se zeptat, zda má manželka možnost získat můj byt, po rozvodu s tím že by dostala do péče obě děti atd...Já ji z tohoto bytu nevyhazuju, nic takové. Ona by ho ale chtěla získat. Může se ji to podařit, proč? Jak tomu předejít? děkuji H

Pokud se jedná o byt v osobním vlastnictví a toto osobní vlastnictví jste do výlučného vlastnictví nabyl před uzavřením manželství je nadále byt ve Vašem výlučném vlastnictví. Byt jako takový nebude předmětem vypořádání SJM. Manželka může ale požadovat náhradu toho, co ze společného majetku bylo uhrazeno na Váš výlučný majetek (došlo k zhodnocení Vašeho majetku). V takovém případě záleží na tom, jaké má ona doklady, jak bude prokazovat například rekonstrukci bytu a hodnotu zhodnocení bytu.
 
JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář

1 | 2 >>