finance a exekuce

Dobrý den, chci se zeptat jakým způsobem se postupuje u exekuce. U SJM se hledí nejdříve zda jsou nemovitosti nebo na peněžní účty např.. stavební spoření ?

Vedení exekuce postihující majetek SJM se zásadně neliší od jiné exekuce. Soudní exekutor může zvolit jakýkoliv způsob provedení exekuce postihující majetek dlužníka /povinného/,mělo by však být přiměřené a odpovídat výši dlužné částky. Žádný ze způsobů provedení exekuce tedy nemá přednost. Obvykle však skutečně exekutoři první postihují nemovitosti tím, že vydají exekuční příkaz, který je vyznačen na listu vlastnictví - to však neznamená, že skutečně dojde k dražbě. Důvodem je zřejmě snadné zjištění tohoto majetku v katastru a také, že tímto krokem dlužníka v některých případech "postrčí" k řešení situace.
 
JUDr. Jana Drexlerová, advokátka

 

V době manželství obdržel manžel darem od matky nemovitost jejíž odhad byl 600 000,- Žijeme tu 15 let a budeme se rozvádět.Dnešní odhad nemovitosti dle velkých oprav stoupl na 2 500 000,-Investovala jsem do oprav velký obnos ale za 15 let už nemám doklady o koupi materiálu.Mám proto právo na polovinu opraveného domu dle nového odhadu?

Dobrý den,
 
k Vašemu dotazu v prvé řadě uvádím, že pokud manžel dostal nemovitost darem, je nemovitost pouze jeho vlastnictvím, neboť nespadá do společného jmění manželů. Pokud jste do domu investovali peníze, je rozdíl, zda to byly peníze společné nebo výlučné jednoho z vás. Pokud to byly peníze pouze Vaše, budete to při případném soudním řízení muset prokázat, a v každém případě se bude muset prokázat výše investovaných nákladů. Pokud nejsou účty, tak bude muset být zřejmě vypracován znalecký  posudek.  Vždy však budete mít nárok pouze na úhradu investovaných peněz, buď všech nebo poloviny. S ohledem na to, že tato řízení jsou po důkazní stránce  obtížná a kromě toho jsou tyto soudní spory nákladné  na čas i  peníze, velmi doporučuji se o vypořádání dohodnout.
Jste-li z Prahy nebo okolí můžeme se dohodnout na osobní konzultaci, abyste získala celkový reálný  obraz o celé situaci a všech
případných možnostech řešení.
 
S pozdravem
Mgr. Hana Horáková

 

Dobrý den,mám prosbu,můžete mi poradit? S manželem se chci rozvést,našla jsem si byt a stěhuji se od něho.Máme dům na hypotéku,který jsme si pořídili ještě před uzavřením manželství,současně jsme si vzali ještě spotřební úvěry,které splácíme,jak se můžu s manželem předběžně dohodnout,když já se z domu odstěhuji a nevím,jaké jsou možnosti na vypořádání majetku.V současné době nevím,jak se domluvit,když se odstěhuji už před rozvodem,jak s placením hypotéky,když tam nebudu bydlet a on bude užívat celý dům??

Moc děkuji

Především doporučuji před Vaším odstěhováním z domu písemně uzavřít dohodu o vypořádání společného jmění manželů a dohodnout rovněž s bankou přepis hypotéky na manžela (pokud je hypotéka vedena na Vás oba). Pokud jste dům získali před uzavřením manželství, máte jej zřejmě v podílovém spoluvlastnictví, tento stav můžete zachovat nebo Vás bude muset manžel vyplatit, aby získal i Váš podíl nebo se můžete domluvit, že dům společně prodáte, vyplatíte hypotéku a zbývající kupní cenu si rozdělíte. 
 
 JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář
 

Chtěla bych se zeptat, pokud manželovi přijde exekuce (za dluh který udělal za trvání našeho manželství) - co může exekutor všechno vzít a zda je možné, že přijdu také o své stavební spoření, životní a penzijní pojištění, které si platím ze svého platu.

Váš vyplacený plat, stejně jako manželův spadá do společného jmění manželů (SJM). Rovněž se tedy předpokládá, že spoření je společným majetkem manželů. Důkazní břemeno je na Vás, pokud jste ho však splácela z Vašich běžných příjmů, nachází se spoření v SJM.

Pojištění je smluvní závazek mezi pojišťovnou, že vyplatí určité finanční prostředky pojištěnému (obmyšlenému), pokud nastane určitá předpokládaná situace, a pojistitel se zavazuje platit po dobu této smlouvy určité peněžní prostředky. Pojištění do SJM nespadá. Exekutor nemůže zabavit majetek, u kterého prokážete, že do SJM nepatří – tedy že jste ho získala v restituci, v dědictví, darem, nebo jde o:

  • obvyklé vybavení domácnosti, které dlužník nezbytně potřebuje k životu. (v tomto bodě hodně závisí na úsudku samotných exekutorů)
  • snubní prsten a jiné předměty podobné povahy
  • zdravotnické potřeby a jiné věci, které povinný potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě
  • hotové peníze do částky 1 000 Kč

Jsem spoluvlastníkem nemovitosti s bývalým manželem. Bývalý manžel ale měl dluhy a exekučním příkazem byla celá nemovitost zabavena(hypotéka se zástavním právem). Jelikož jsem se já žádným způsobem nezapříčinila na manželových dluzích chtěla bych vědět jestli se musím na těchto dluzích podílet.

Záleží na tom, zda měl svou polovinu domu bývalý manžel zastavenou ještě v době, kdy jste byli manželé. Pokud tedy hypotéka vznikla v době manželství, byla možná exekuce na celou nemovitost. V opačném případě, nebo pokud se nejedná o hypotéku, ale o dluhy touto nemovitostí nezajištěné, mohli exekutoři zabavit pouze podíl bývalého manžela.  Váš podíl Vám musí zůstat, i kdyby věc šla do dražby. O takové byste měla být ze zákona informována, neboť máte zákonné předkupní právo. To sice v případě dražby nemůžete uplatnit, ale v případě stejného podání bude nemovitost přiklepnuta Vám.

Nikdo tedy nemůže Vaši polovinu do exekučního řízení zařadit. V každém případě urgujte soud s tím, že máte právo na zasílání informací, jakožto spoluvlastník dané nemovitosti.

Dobry den,chtela bych vas poprosit o radu,po 20 letech jsem se rozvedla,z manzelstvi mame jen dluhy dohodli jsme se,ze si zaplatime kazdy sve dluhy,jenze mame dluh na najmu 250000kc a to neni konecna castka protoze manzel byt nepredal takze jeste se pripocita castka za vyklizeni a neplatil elektriku kterou take odpojili,ja uz v tom byte nebydlela,nechce se mi platit pulka dluhu,protoze jsem zivila dve nase det a manzela kvuli nemu jsem se pekne zadluzila,nevim zda ma smysl si zaplatit advokata aby mi pomohl vysoudit jakoby odskodne za to ,ze neprispival na domacnost a dve nezletile deti.Starsne me stve ta nespravedlnost,ze nekdo se stara jak muze a nekdo nemusi i kdyz mame k detem oba stejne povinosti.Dnes jsou deti plnolete a manzel nema na ne vyzivovaci povinnost.Moc vam dekuji za odpoved a preji pekny den.Ten dluh je za 3 roky a z toho 6 mesicu jsem tam s detmi uz nebydlela.

Dobrý den,

 

v prvé řadě je důležité, zda jste dohodu o placení dluhů uzavřeli písemně s jasným určením dluhů, které budete splácet. Pokud je tam pak uveden i dluh za nájemné, zřejmě Vám nezbude nic jiného než polovinu zaplatit.   Dále je důležité, zda následné dluhy, které uvádíte, za vyklizení, elektřinu atd. vznikly ještě za trvání manželství nebo až po jeho pravomocném rozvedení. Pokud vznikly až po právní moci rozvodu, jsou záležitostí manžela. Také je podstatné na koho zněla nájemní smlouva, jak a proč došlo  k jejímu ukončení atd.   Jestliže však dluhy, nebo alespoň část z nich je starší 3 let a nebyla pro jejich zaplacení zatím podána žaloba, došlo patrně  alespoň částečně k jejich promlčení  a zaplacení tedy nelze vysoudit, pokud námitku  promlčení u soudu vznesete.

 Jde-li o to, že manžel nepřispíval za trvání manželství na děti, sděluji, že výživné lze požadovat maximálně 3 roky zpětně. Nicméně  vyživovací povinnost k nim trvá i pokud  jsou zletilé a pokud nejsou schopny se samy živit.

Vzhledem k neúplnosti podstatných informací, které mám k dispozici, bych doporučovala konzultaci s advokátem a poté se rozhodnout o dalším postupu.

 

S pozdravem

 

Mgr. Hana Horáková, advokát



Více zde: https://www.rozveduse.cz/nejcastejsi-dotazy-/ruzne-/

 

Chtěl jsem se zeptat na pár dotazů . Jsme s manželkou 7 let a budeme se rozvádět. Máme spolu jedno dítě 15 měs. Rozvod je aktuální ze strany manželky našla si jiného atd. Ale máme byt na hypotéku 1,1 mil. + 300t půjčku SFRB . Rád bych o byt nepřišel tak nevím jak to mám udělat. Když najdu kupce tak nevím jakou částku bude muset zaplatit aby mohl byt koupit , jestli tržní hodnotu bytu nebo zůstatek nesplacené částky hypotéky ale nevím jak je to s úroky na té hypotéce. Taky nevím jak se mám vyrovnat s tím fondem SFRB . Manželku budu muset v případě ponechání si bytu vyplatit polovinou ze zaplacené částky na hypotéku i na sfrb . To znamené že jsem třeba zaplatily 100t takže ji dám 50t a budu pokračovat ve formě splácení . Ještě by mě zajímalo jak je to s určením dítěte do péče , rád bych si totiž dceru ponechal ve své péči .

Jde-li o byt na hypotéku a půjčku - pokud nechcete o byt přijít, musel byste manželce vyplatit, jak uvádíte, polovinu  splátek  hypotéky i  půjčky, které byly zaplaceny do právní moci rozvodu a pak doplatit zbytek hypotéky. Pokud chcete byt s půjčkou a hypotékou prodat, je stanovení kupní ceny na Vás s tím, že byty se prodávají za tržní cenu. Při  stanovení kupní ceny  musíte brát v úvahu i výši dosud nezaplacené části hypotéky a  půjčky, tedy částky, které případný kupec bude muset ještě bance  zaplatit a to včetně úroků.  Pokud chcete znát přesnou výši  částky zbývající k zaplacení, banka Vám ji jistě na požádání sdělí.  Fond SFRB - tuto zkratku bohužel neznám, takže  budu hovořit o dluhu obecně - je to stejné jako u hypotéky, pokud si věc, která za  půjčku z tohoto fondu byla pořízena, necháte Vy, vyplatíte manželce polovinu zaplacených splátek do právní moci rozvodu a
 budete pokračovat ve splácení. Pokud si takto pořízenou věc ponechá manželka, bude to obráceně.
 
Pokud jde o svěření dítěte do Vaší péče -   s ohledem a nízký věk dítěte je svěření do Vaší péče nepravděpodobné, pokud se matka o dítě řádně stará a její péče nevykazuje zásadní nedostatky.