různé

Dobrý den, s manželkou nás nyní čeká rozvod dohodou. Máme dvě nezletilé děti
(9+11 let), na měsíčním výživném jsme se dohodli na 5.000 Kč s tím, že veškeré
vybavení domácnosti a majetek zůstane manželce. Mně připadne pouze 20 let staré
auto s podstatě nulovou tržní hodnotou. Má výplata činí cca 18.000 měsíčně, mé náklady na bydlení (teď se stěhuju do podnájmu) budou činit asi 8.000 měsíčně + 1.500 na benzín na dojíždění do zaměstnání. Je možné, že soudu se tato částka bude zdát nízká a i když oba s jeho výší souhlasíme, tak určí vyšší výživné?

 

Dohodu musí schvalovat soud a dle zákona o rodině by měl soud se zabývat tím, zda je dohoda v zájmu dítěte. Neschválení dohody je výjimečnou situací a většina soudců automaticky dohody schvaluje a příliš neřeší obsah. Ve Vašem případě se dle mne nejedná o žádný rozpor se zákonem ani zájmem dítěte. Výživné nelze považovat ani za nepřiměřené, takže předpokládám, že nic nebude bránit dohodu schválit.
 

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak to je ,když bývaly manžel při společném vyrovnání manželu daroval svou půlku bytu dětem (byt s dětmi obývám),je tu stale trvale hlášeny a nedal vklad na KŮ a nedovolili mi dat ani vklad s tím ze již nejsme manželé a má tu stale trvaly pobyt.narostl tady dluh na fondu oprav co se týká baráku asi 20000,-nevím jak s tím dále postupovat.doposud neplnil ani svoji vyživovací povinnost.dekuji předem za jakoukoliv radu.

Pokud je součástí dohody o vypořádání společného jmění manželů darování nemovitosti dětem, můžete návrh na  vklad do katastru nemovitostí podat i  Vy sama bez bývalého manžela. Katastrální úřad pak pouze manželovi oznámí, že řízení o vkladu bylo zahájeno. Návrh je třeba  podat do 3 let od právní moci rozsudku o rozvodu.
Podud Váš bývalý manžel neplní svou vyživovací povinnost k dětem, která byla stanovena soudem při rozvodu, je třeba podat návrh na exekuci. Pokud bývalý manžel neplatí výživné po dobu delší 4 měsíců, můžete se obrátit také na policii a podat trestní oznámení  pro trestný čin zanedbání povinné výživy. Tento postup  většinou vede rychle k tomu, že otec dlužné výživné doplatí a  dále jej pak platí řádně. Dle § 197 tr.zák. totiž platí, že pokud otec doplatí dlužné výživné do doby rohodnutí soudu a nevznikly trvale nepříznivé následky, jeho trestní odpovědnost zaniká.
Vzhledem k Vaší situaci rozhodně doporučuji alespoň konzultaci s advokátem, jak dále ve věci konkrétně postupovat.

Mgr. Hana Horáková, advokát

Dobrý den, je možné, aby si manželé sami sepsali dohodu o vypořádání SJM a na úřadě pouze ověřili své podpisy, aby proběhl rozvod dle § 24a, nebo dohoda musí být sepsána advokátem, či notáře?
Děkuji za odpověď. M.

Dobrý den,

 

je to tak jak říkáte, dohoda nemusí být sepsána advokátem či notářem, musí být však ověřeny Vaše podpisy  - a to jak pro vyhotovení, které budete předkládat soudu, tak pro případ, že řešíte nemovité věci tak pro katastr.

Pak může rozvod proběhnout jako "nesporný" podle ust. § 24a zákona o rodině.

Je dobré, aby dohoda vypořádala vše, musí to být majetek (aktiva i pasiva), vzájemná vyživovací povinnost a bydlení po rozvodu.

Zdravím Vás a přeji úspěšný nesporný rozvod.

 

Tamara Karásková

 

 

Je podstatné z pohledu rovnosti před zákonem, úhrady poplatků soudu, ale zejména
praxe u soudů v případě sporných i nesporných rozvodů, kdo je navrhovatelem
(formálně tím aktivním)? Plynou z toho v praxi nějaké odlišnosti či nevýhody?
Pomíjím, že navrhovatel se navenek pravděpodobně jeví jako ten, kdo rozvod
požaduje.

Dobrý den,
 
k Vašemu dotazu - soudní poplatek za rozvod manželství platí ten, kdo  návrh  podává. Navrhovatelem v řízení o rozvod  nemusí být vždy nutně ten, co rozvod požaduje. V praxi se  často děje, že se manželé na rozvodu (i sporném) dohodnou a jeden z nich jej podá. Odlišnosti, které plynou z postavení toho, kdo návrh podá, jsou pouze procesní. Jednak, jak jsem již uváděla, žalobce platí soudní poplatek (jsou-li manželé nebo některý z nich zastoupen, každý hradí náklady svého zastoupení) a jednak ten, kdo návrh podává musí v návrhu uvést, proč jej podává. V případě sporného rozvodu jsou to důvody rozvratu manželství. V  případě nesporného rozvodu soud tyto příčiny nezkoumá, takže je není třeba uvádět, nicméně je třeba splnit podmínky pro nesporný rozvod, což je pak záležitostí obou manželů. Žádné nevýhody(snad kromě zaplacení poplatku) z postavení žalobce neplynou.
Máte-li nějaké další  otázky,nejasnosti nebo potřebujete s návrhem na rozvod pomoci, jste-li z Prahy či okolí, není  problém dohodnout se na osobní konzultaci.
 
S pozdravem
 
Mgr. Hana Horáková

 

Dobry den,chtela bych vas poprosit o radu,po 20 letech jsem se rozvedla,z manzelstvi mame jen dluhy dohodli jsme se,ze si zaplatime kazdy sve dluhy,jenze mame dluh na najmu 250000kc a to neni konecna castka protoze manzel byt nepredal takze jeste se pripocita castka za vyklizeni a neplatil elektriku kterou take odpojili,ja uz v tom byte nebydlela,nechce se mi platit pulka dluhu,protoze jsem zivila dve nase det a manzela kvuli nemu jsem se pekne zadluzila,nevim zda ma smysl si zaplatit advokata aby mi pomohl vysoudit jakoby odskodne za to ,ze neprispival na domacnost a dve nezletile deti.Starsne me stve ta nespravedlnost,ze nekdo se stara jak muze a nekdo nemusi i kdyz mame k detem oba stejne povinosti.Dnes jsou deti plnolete a manzel nema na ne vyzivovaci povinnost.Moc vam dekuji za odpoved a preji pekny den.Ten dluh je za 3 roky a z toho 6 mesicu jsem tam s detmi uz nebydlela.

Dobrý den,

 

v prvé řadě je důležité, zda jste dohodu o placení dluhů uzavřeli písemně s jasným určením dluhů, které budete splácet. Pokud je tam pak uveden i dluh za nájemné, zřejmě Vám nezbude nic jiného než polovinu zaplatit.   Dále je důležité, zda následné dluhy, které uvádíte, za vyklizení, elektřinu atd. vznikly ještě za trvání manželství nebo až po jeho pravomocném rozvedení. Pokud vznikly až po právní moci rozvodu, jsou záležitostí manžela. Také je podstatné na koho zněla nájemní smlouva, jak a proč došlo  k jejímu ukončení atd.   Jestliže však dluhy, nebo alespoň část z nich je starší 3 let a nebyla pro jejich zaplacení zatím podána žaloba, došlo patrně  alespoň částečně k jejich promlčení  a zaplacení tedy nelze vysoudit, pokud námitku  promlčení u soudu vznesete.

 Jde-li o to, že manžel nepřispíval za trvání manželství na děti, sděluji, že výživné lze požadovat maximálně 3 roky zpětně. Nicméně  vyživovací povinnost k nim trvá i pokud  jsou zletilé a pokud nejsou schopny se samy živit.

Vzhledem k neúplnosti podstatných informací, které mám k dispozici, bych doporučovala konzultaci s advokátem a poté se rozhodnout o dalším postupu.

 

S pozdravem

 

Mgr. Hana Horáková, advokát

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli jsem povinná, najít bydlení manželovi,s kterým se chci nechat rozvést.Dům mi rodiče darovali před uzavřením manželství.
Děkuji D.

V případě, že jste dům přijala darem do svého výlučného vlastnictví, obecně ze zákona nevzniká automaticky rozvodem právo druhého manžela na zajištění bytové náhrady.
Ovšem není vyloučeno analogické použití § 712 občanského zákoníku, ke kterému došel Nejvyšší soud ČR (např. rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 26 Cdo 2293/2004 ze dne 4. srpna 2005). Předpokladem je, že by se Váš manžel domáhal rozhodnutí soudu o zajištění bytové náhrady - obvykle ale jen zajištění náhradního ubytování. 

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář

Dobrý den,podala jsem žádost o rozvod,ted bych ji chtěla stáhnout.Řízení o děti už proběhlo.Můžete mi prosím poradit,jak to udělat,jak to sepsat?Je nějaký vzor?A ještě jeden dotaz,jde žádost o rozvod na nějakou dobu pozastavit? paní D.

Vážená paní,

žádost o rozvod můžete vzít zpět tak, že napíšete na soud, kam byla
žádost podána, označíte stejně účastníky či uvedete spisovou značku.

Krátce napíšete, že berete svůj návrh na rozvod manželství zpět a
žádáte soud, aby řízení zastavil.

To, že je již rozhodnuto o dětech není problém.

Řízení o rozvod manželství lze taktéž přerušit podle ust. § 110
občanského soudního řádu, a to tehdy, když to účastníci shodně
navrhnou anebo se nedostaví bez předchozí omluvy k jednání. Toto
přerušení pak trvá minimálně 3 měsíce.

S pozdravem
Mgr.Tamara Karásková
advokátka

 

Dobrý den, potřebovala bych zformulovat do žádosti o rozvod důvod rozvodu.
Nechci popisovat detaily našeho manželství do návrhu, připadne mně to zbytečné.
Na rozvod jsme se s manželem dohodli, půl roku spolu nežijeme ve společné
domácnosti a budoucnoust spolu opravdu neplánujeme. Mým důvodem nebyla
rozdíllnost povah, manželství plnilo svou funkci samozřejmě s drobnými
trhlinami, ale náš vztah zrušil manžel tím, že vyšlo najevo, že má několik let
tajně svůj vlastní byt a několikaletou známost, kterou ani přes moje přání
neukončil. Existuje nějaká obecná formulace, která by se do návrhu dala napsat?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
jde-li o formulaci důvodu rozvodu. Pokud jste schopni se s manželem dohodnout nejen na rozvodu, ale i na vypořádání majetku, bydlení po rozvodu a popř. poměrech nezletilých dětí po rozvodu,  manželství trvalo alespoň l rok a nejméně 6 měsíců spolu nežijete, což uvádíte, splňujete podmínky § 24a Zákona  o rodině.  Jedná se o tzv. nesporný rozvod, kdy soud příčiny rozvratu nezjišťuje, a do žádosti o rozvod pak stačí uvést, že podmínky nesporného rozvodu splňujete, tedy  manželství trvalo alespoň  l rok,  nejméně  6 měsíců spolu nežijete a druhý manžel se k žádosti o rozvod připojil a proto navrhujete, aby Vaše manželství bylo rozvedeno. K žádosti je pak třeba přiložit dohody o vypořádání majetku a společného bydlení a o poměrech nezl. dětí pro dobu po rozvodu /ta musí být schválena soudem/.

Pokud však se o jedné ze shora uvedených věcí nedohodnete, bude Váš rozvod probíhat formou tzv. sporného rozvodu, kdy soud manželství rozvede, jestliže je manželství tak hluboce a trvale rozvráceno, že nelze očekávat obnovení manželského soužití; bere přitom v úvahu příčiny rozvratu manželství. To znamená, že nějaké důvody a příčiny uvést budete muset.

Pokud nechcete zabíhat do velkých podrobností a popisovat detaily Vašeho osobního života, doporučuji využít služeb advokátů,  kteří s formulacemi žádostí   o rozvod mají jistě větší zkušenosti.
 

 

Mgr. Hana Horáková

S manželem jsme se brali v roce 2003, máme dvě děti, za dobu manželství jsme postavili dům. V roce 2009 jsme měli krizi a došlo k žádosti o rozvod z manželovy strany. Bohužel po psychické stránce jsem to nesla velice těžce, takže jsem podepsala manželovi, že mu přenechám veškerý majetek a nebudu po něm žádat ani náhradu bydlení. Toto bylo v rozvodových dokumentech v r.2009. K rozvodu nakonec nedošlo, v poslední chvíli jsme se domluvili, že si dáme ještě jednu šanci. Manželé jsme dosud, jen z mé strany jsou určité pochybnosti, nejsem si jistá, jestli chci po zbytek života žít s manželem a trápit se - nejsem v manželství šťastná. Proto bych se chtěla zeptat, zda platí stále co jsem podepsala v roce 2009, protože pokud bych se rozhodla s dětmi od manžela odejít, zůstal by mu dům a já v tom případě nemám kam jít, protože náhradní bydlení od něho asi také očekávat nemůžu....

 

Odpověď na Váš dotaz závisí na tom, co konkrétně jste podepsala a možností, jakým způsobem jste tehdy vypořádáli majetek je více.
Předpokládám, že se však jednalo o dohodu o vypořádání společného jmění manželů v souvislosti s vyřešením tzv. nesporného rozvodu. Pokud tato byla přikládána ke konkrétnímu návrhu na rozvod a tento návrh následně byl vzat zpět, předpokládám, že dohoda nenabyla nikdy účinnosti a za nově podávaného návrhu na rozvod by musela být přikládána nová dohoda.  
 

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka

Chtěla bych touto cestou požádat o radu, jak napsat a komu podat žádost o rozvod dohodou. S manželem již nežijeme více jak 20 let. Majetkově i finančníě jsme se vyrovnali před mnoha lety, ale nemáme na to žádné podepsané smlouvy či dohody. Dokud chodily děti do školy, přispíval mi manžel finančně na jejich studia, ale na chodu domácnosti se nijak nepodílel.
Majetek, který nyní mám (byt, zařízení bytu) jsem financovala z vlastních prostředků a naopak - nijak jsem se nepodílela na stavbě manželova domku. Od doby, kdy ode mne manžel odešel, nemáme žádný společný majetek ani peníze na účtě. Manžel žije ve společné domácnosti s jinou ženou, já žiji sama. Děti už jsou dospělé a mají vlastní domácnosti.
Nyní se chceme s manželem po vzájemné dohodě rozvést. Poradíte mi, jak na to?

Z uvedeného vyplývá, že splňujete formální předpoklady pro tzv. smluvený rozvod. Je zapotřebí podat návrh na rozvod k příslušnému soudu (tím je soud místně příslušný dle posledního společného bydliště manželů). K návrhu je třeba připojit dohodu o majetkovém vypořádání, a to i když v podstatě není co vypořádávat. V dohodě rozhodně doporučuji jednoznačně určit, že věci, které jste za posledních 20 let nabývali, jsou jednotlivě ve výlučném vlastnictví, protože dokud nejste rozvedeni, tak vše patří do společného jmění manželů (Váš byt rovněž, takže manžel by mohl podíl nárokovat). Doporučuji se raději ohledně sepsání dohody a návrhu na rozvod obrátit na advokáta ve Vašem okolí, vzhledem k tomu, že nebude obtížné a rozsáhlé specifikovat vypořádavaný majetek za sepis návrhu na rozvod a dohody,
byste neměla platit vysokou částku. K projednání rozvodu budete předvoláni k soudu, lze ale také navrhnout, aby vše proběhlo bez Vaší osobní účasti a soud rozhodl bez nařízení jednání.