SJM - hypotéky

Dobrý den, chtěla bych se na Vás obrátit s jednou radou, jelikož už si opravdu nevím rady. Jsem ještě vdaná,ale manžel od nás odešel před rokem, našel si jinou ženu. Máme spolu dvě nezletilé děti, 4 roky a 2 roky. Za doby manželství jsem si pořídili starší domek a následně rekonstruovali. Na domek je hypotéka. Nyní proběhl soud o svěření dětí a výživném. Nebylo to lehké, soud byl dvakrát odročen, nakonec padl rozsudek, ale nenabyl ještě právní moci, nevím zda se manžel odvolá či ne. Podstatné je, že mě tíží situace bydlení. Já zůstala s dcerami v domku, manžel od té doby co odešel platí vše co doposud platil, tzv. hypotéku plus energie. Na děti mi posílá 5OO korun, na jedno 250. Já jsem na mateřské dovolené a ještě rok budu. Manžel chce barák prodat, jelikož s novou přítelkyní už má nový. Řekl mi, že si mám rychle najít něco jiného. Jenže, já tady chci zůstat, nemám kam jít, rodiče mají barák, ale prodávají ho a jejich finanční situace je špatná. A i kdybych si něco našla, tak z mateřské to prostě nemohu zaplatit. Nevím teda co mám dělat. Je samozřejmé že hypotéku sama nezvládnu platit..Bydlíme na vesnice a vůbec nemám představu kam bych šla a manželovi je to jedno. Na vyplacení taky nemám. Částka hypotéky, která se platí je kolem 10 tis. plus energie což je plyn a elektrika. Manželovi uznali plat 28 tis. a jeho přítelkyni 24 tis. Já mám plat 7.600 . Také mi bylo řečeno, že když naše hodnota baráku je menší než jsou závazky v bance, příklad. barák má hodnotu 2.5. mil a dluh je 3.6. mil...kdybych to na sebe převzala, že přebírám vlastně pasiva, ty mínusy a naopak by mě musel manžel vyplatit. Což by pak bylo možné z vyplacené částky hradit bydlení. Opravdu nevím jak dál a představa, že nás manžel vyhodí je strašná. Děkuji

Domek  včetně hypotéky  jsou součástí společného jmění manželů, tudíž budou vypořádány po rozvodu manželství. Ohledně vypořádání se můžete spolu buď dohodnout, nebo bude třeba věc řešit soudně.  Ze zákona v podstatě platí, že pasiva i aktiva se rozdělují napůl.  Pokud, jak uvádíte, na vyplacení manžela a placení hypotéky nemáte, může si dům ponechat manžel a vyplatit Vás. V případě, že nechce dům do vlastnictví, bohužel  bude třeba dům prodat  a výtěžek rozdělit na polovinu.Samozřejmě je zde i hypotéka, což se projeví na výši kupní ceny  (pokud je hypotéky na pořízení domu ) a je otázkou, zda  polovina  zbytku kupní ceny, ktera Vám náleží,postačí na to, abyste si  zajistila bydlení byť třeba i dočasně formou nájmu.
   Co se týče situace, kdy hodnota domu je menší než závazky v bance,  je otázkou, na co  byly peníze od banky použity. Pokud na pořízení domu a Vy byste si dům ponechala, vyplatila byste manželovi polovinu zaplacených splátek dluhů do  rozvodu manželství. Pokud by byly peníze použity na jiné věci, vyplácel by polovinu zaplacených splátek ten, kdo by si věci ponechal, pokud by peníze byly spotřebovány na režii rodiny, zbytek těchto dluhů po rozvodu manželství  by se dělil  mezi Vás na polovinu, tudíž pokud byste tyto dluhy převzala, musela byste je bance zaplatit, na což by Vám manžel měl dát polovinu. Situace pro Vás skutečně není jednoduchá,  doporučuji však osobní konzultaci s advokátem, kdy s uvedením konkrétních částek, přesných informací  a dalších podrobností Vaší situace  bude lépr možné najít řešení, které pro Vás bude nejpřijatelnější. Ještě závěrem uvádím, že předp
 okládám, že  výše výživného na děti byla soudem vyměřena vyšší než 500,-  a 250,- Kč, což jak  uvádíte platí manžel a manžel Vámi uváděné částky platí  po dohodě s Vámi s tím, že  zatím platí celou hypotéku  i náklady domu. Pokud tomu tak není, doporučuji podat proti výši výživného odvolání, což by bylo  zřejmě také vhodné konzultovat  s advokátem.
 
 
S pozdravem
 
Mgr. Hana Horáková, advokát

 

Dobrý den, řeším rozvod se svým manželem který mě vydírá naší hypotékou. Před
rokem jsme rekonstruovali podkroví v domě jeho rodičů na který mám hypotéku jsem
žadatelka, jelikož hypotéka nestačila manžel si vzal ještě neúčelové půjčky dvě
. . . byla jsem ochotná ještě před rozvodem zkusit refinancování aby se snížily
splátky a když bude v domě bydlet se svými rodiči aby to uplatil . . . bohužel
nepodařilo se mi s ním dohodnout . . . on a jeho rodiče mi tvrdí že díky mě jim
seberou dům pokud odejdu a že jsem s tou hypotékou souhlasila tak musím dodržet
dobu 20 let splácení a pak můžu odejít, prý jsem si to měla rozmyslet dříve. . .
přece musí existovat způsob jak vše vyřešit . . .

Dobrý den,
 
k Vašemu dotazu ohledně vyřešení hypotéky - pokud jsem pochopila správně hypotéku jste si brali  s manželem za trvání manželství tudíž by měla ,pokud nemáte zúžené společné jmění manželů, být hypotéka poskytnuta Vám oběma. Bohužel z Vašeho sdělení není příliš jasné, zda hypotéka byla určena koupi domu nebo na rekonstrukci podkroví, či na oboje, a ani není příliš jasné, kdo je vlastníkem předmětného domu. V každém případě se dá obecně říci, že pokud byla hypotéka čerpána za manželství na pořízení např. domu, v případě rozvodu manželství je předmětem vypořádání společného jmění manželů i tato hypotéka, tudíž ten z manželů, který si ponechá na hypotéku pořízenou věc, např. dům, hypotéku doplatí a z části hypotéky, které byla zaplacena do právní moci  rozsudku o rozvodu, je povinen vyplatit druhému manželovi polovinu této  částky. Tedy pokud by byl dům p
 ořízen na hypotéku, do rozvodu by bylo na hypotéku zaplaceno např. 100-000,- Kč,  po rozvodu by zůstal vlastnictvím Vašeho muže, byl by manžel povinen zaplatit Vám 50.000,- Kč a samozřejmě zbytek hypotéky doplatit sám.
 S  ohledem na nedostatek přesných informací bych doporučovala osobní konzultaci s advokátem tak, aby bylo možné najít konkrétní řešení Vaší situace, které nepochybně existuje. Jste-li z Prahy či okolí, můžeme se na schůzce dohodnout spolu.
 
S pozdravem
 
Mgr. Hana Horáková, advokát

Dobrý den,prosím máme dům na hypotéku,mám 3děti. v případě rozvodu chci děti u

sebe a platit hypotéku abychom žili společně s dětmi v jejich domově

1/ zkoumá soud můj příjem zda na to mám? Jsem osvč a vykazuji papírově

min.příjmy

2/ jak se řeší vyplacení manžela z domu který je na hypotéku

Děkuji, paní S.


Dobrý den,
 
k Vašemu dotazu  ohledně vypořádání domu na hypotéku v případě rozvodu uvádím následující.  Pokud se budete rozvádět formou tzv. nesporného rozvodu, který předpokládá, že  se na všem manželé dohodnou, tedy , že oba s rozvodem souhlasí, dohodnou se o tom,kdo bude mít děti v péči,  na výši výživného a i na rozdělení majetku, pak se soudu dohoda o rozdělení majetku pouze předkládá a soud se tím, jak  si manželé majetek po rozvodu rozdělí, nezabývá.
Pokud u Vás  připadá v úvahu rozvod formou tzv. sporného rozvodu, tedy na některé ze shora uvedených otázek se manželé nedohodnou, pak se vypořádání majetku řeší až po právní moci rozvodu. I tady lze uzavřít dohodu, a to jak zcela mimosoudně tak formou soudního smíru, kde je způsob vypořádání také  na bývalých manželech. V případě, že nedojde k uzavření dohody, může kterýkoli z bývalých manželů podat žalobu na vypořádání  zaniklého společného jmění manželů k soudu. Pak  soud bude rozhodovat, komu co z majetku připadne. Pokud si chcete dům na hypotéku ponechat a nadále ji platit, bude jistě soud mimo jiné zajímat, zda  jste schopná splátky platit, zejména pokud máte nezletilé děti a také jej bude zajímat stanovisko bývalého manžela, jeho možnosti atd.
K  dalšímu dotazu - jak se řeší vyplácení manžela z domu na hypotéku .- v zásadě se vychází z toho, že co bylo na hypotéku zaplaceno za trvání manželství, bylo zaplaceno ze společných peněz (pokud nemáte smlouvně změněn rozsah společného jmění manželů) a ten, který si nadále dům ponechá a hypotéku doplatí, vyplatí druhému z manželů polovinu toho, co bylo za trvání manželství na hypotéku zaplaceno.
 

 
Mgr. Hana Horáková

 

Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu.budeme se s manželem rozvádět,máme byt na hypotéku,kdy jsme si vzali hypotéční ůvěr 500 000kč na 20 let.Hodnota bytu je zhruba 1 000 000kč.Vzhledem k tomu,že nechci,aby děti měnily bydliště,chci manžela z bytu vyplatit,ale samozřejmě nemám hotovost.Můžete mi poradit, jak postupovat a jak se počítá výše vyplacení manžela.děkuji

Řešení je více. Můžete například se dohodnout, že každý získá spoluvlastnický podíl ve výši id. 1/2 s tím, že Vám po nějakém čase manžel převede podíl poté, kdy jej splatíte (případně splatíte část) nebo obráceně pro Vás výhodnější postup, že získáte nemovitost do výlučného vlastnictví a následně budete vyrovnání manželovi splácet. Výše vyrovnání záleží na tom, zda někdo z Vás investoval i své výlučné prostředky do nemovitosti, dále kolik je zbývající výše hypotéky a zda tato bude převedena na Vás. Obecně majetkové vypořádání vychází ze stejné výše podílu pro každého z manželů, bývá také zohledněno to, že v nemovitosti zůstanete s dětmi a otec dětí by měl také zajistit jejich bydlení.  

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář

Dobrý den, jsem s manželem rozvedena a chtěla bych se vyvázat z hypotéky, manžel ale nespolupracuje a vše zdržuje výmluvami. Byt prodat nechce, protože tam žije s novou partnerkou a dítětem. V SJM , mám uvedeno , že manžel podpisem SJM je jediným vlastníkem. I přesto mě nechce vyvázat, nevím co mám dál dělat , kam se případně obrátit...Děkuji za odpověd.

Pokud byla uzavřena v rámci rozvodového řízení nebo následně dohoda o vypořádání SJM, musela být řešena rovněž hypotéka v souvislosti s vypořádáním nemovitosti. Obvykle v těchto dohodách je právě přepis do výlučného vlasnictví jen jednoho z manželů podmiňován převzetím hypotéky za souhlasu banky. Pokud nedošlo k vypořádání SJM v celém rozsahu, můžete podat žalobu k soudu na vypořádání SJM.  

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář