děti

Dobrý Den,jsem ženatý 2.5 roku a máme 22měsíční dceru kterou miluji a nechci ji
v žádném případě ztratit.Dotaz zní muže manželka vzít dítě k mamince(tchýni) a
vydírat mne že pokud se nerozvedu a nenechám ji dítě do péče tak dceru nikdy
neuvidím ani ze 10metru?manželka se chce za každou cenu rozvést ale ja na to
neslyším a ani nechci,dcera si zaslouží úplnou rodinu a hlavně taky svého
otce.Bohužel se s manželkou proti mně obrátila celá její blízká rodina a já jsem bezradný.Máme hypotéku a já ji sám neutáhnu pokud budu muset platit i výživné.Pořídily jsme si krásny byt na venkově u lesa a chci aby dcera vyrůstala tady,manželka se chce odstěhovat k mamince která ji podporuje.Naše problémy začali ihned po narození dítěte,manželka úplně přirostla k dceři a ja byl na vedlejší koleji vždy do doby než přišla na řadu otázka druhého dítěte.Samozřejmě že za těchto okolností druhé dítě nechci a manželka proto chce rozvod.Prosím co mám dělat abych o dceru nepřišel a nepřišel ani o byt který splácím poctivě?nechci se nechat vydírat od manželky tím že příjdu o dceru a ona se už do trvalého bydliště(našeho bytu) nevrátí pokud se nerozvedeme.mohu se u soudu nějak bránit tím že mne vydírá?děkuji za odpověď

 

Vaše manželka nemůže Váš kontakt s dcerou podmiňovat žádnými  podmínkami.  Jako otec máte právo se dcerou nejen vídat, ale i podílet se na její výchově, stejně tak jako dcera má zákonné právo na vztah se svým otcem. Toto zákonné právo Vám může omezit či odebrat pouze soud na základě závažných skutečností. Pokud Vám ve styku s dcerou brání, je nutné obrátit se na soud.  Na druhé straně pokud Vaše manželka se rozvést  chce, nic jí nebrání podat žádost o rozvod.I v případě Vašeho nesouhlasu  je  velice pravděpodobné, že soud Vaše manželství rozvede. Stejně tak, pokud se  spolu nedohodnete, rozhodne  soud o tom, kdo z Vás budu mít po rozvodu dceru  nadále v péči a  jak vysoké výživné bude stanoveno druhému z rodičů. Pokud to pak někdo z Vás navrhne, upraví soud i  pravidla styku druhého  rodiče s dítětem.
Co se týče hypotéky  a bytu, který jste si pořídili za manželství, po rozvodu manželství se buď se ženou o těchto věcech dohodnete, nebo je třeba, aby některý z Vás podal do 3 let od právní moci rozsudku návrh na vypořádání společného jmění manželů soudu, a rozhodne soud. 
V každém případě bych Vám doporučovala  poradu s advokátem tak, aby  jste byl přesně informován,  jaké jsou Vaše možnosti.
 
  
Mgr. Hana Horáková, advokát

Dobrý den, pokud by to bylo možné, velmi ráda bych se chtěla zepat na jednu konkrétní situaci? Pokud je dítko po rozvodu přiřčeno matce, otec si dítko každých 14 dnů pravidelně vyzvedává...ovšem dítko by očividně chtělo zůstat u otce! V jakém věku má dítě nárok"svobodné volby"určení do péče,prosím? paní I.

 

Dobrý den,

 

k Vašemu dotazu, kdy má dítě nárok "svobodné volby", kterému z rodičů chce být svěřeno do péče uvádím, že zcela svobodnou volbu v této věci do doby zletilosti dítě nemá. Vždy o tom bude rozhodovat soud, který bude brát na zřetel zejména zájem dítěte. Samozřejmě, že bude také brát v úvahu přání dítěte. Jak moc bude k tomuto přání  přihlížet, pak závisí na věku dítěte a na důvodech, proč chce být raději s otcem než s matkou a také na tom, zda tato změna bude ve prospěch dítěte či nikoliv.  Pokud oba jako rodiče s přáním dítěte souhlasíte a máte za to, že tato změna je v  jeho zájmu, je možné obrátit se na soud s návrhem na změnu péče, ke kterému se oba připojíte, popř. požádat soud o schválení dohody v tomto smyslu. Soud  však i pak bude zkoumat  důvody této změny s ohledem na zájmy a prospěch dítěte. Pravděpodobně si k tomu vyžádá stanovisko sociální pracovnice  a pokud se jedná o dítě nižšího věku, zřejmě i psychologický posudek. Rozsah dokazování soudu  však bude záviset hlavně na věku dítěte a důvodech, proč chce dosavadní stav změnit.

 

Mgr. Hana Horáková

 

1.Ráda bych se dotázala na změnu příjmení dítěte, jež se narodilo mimo manželství,
matka je občankou ČR, otec Španěl, příjmení dítětě(dcery) bylo ve Zvláštní
matrice v Brně zapsáno po dohodě rodičů dítěte ve španělském tvaru. Nyní, po
narozeni dalšího dítěte z tohoto svazku, matka uvažuje o tom, že by v dohodě s
partnerem určili příjmení syna po matce, např.Horáček a následně by chtěla, aby
se jmenovala i prvorozená dcera po ní, tedy např. Horáčková. Můj dotaz zní, kde
musí matka o změnu příjmení své dcery požádat, zda na matrice v ČR, nebo lze
požádat i na zastupitelském úřadě v cizině. A dále - matka se při narozeni
prvorozené dcery domnívala, že musí mít příjmení otce Španěla, zda neudelala
chybu a již tehdy při podání žádosti o zápis narození do Zvláštní matriky v
Brně, měla možnost určit dohodou příjmení dcery po sobě, tedy Horáčková a
vyhnula by se tím tak nás
lednému vyřizování změny jejího příjmení.
Děkuji za odpověď, D.
2. Ráda bych se utvrdila v tom, že správně chápu zákon o matrikách. Narodí-li se
dítě se svazku s cizincem mimo svazek manželský, otec cizinec je jako rodič
uveden v cizozemském rodném listu dítěte, je příjmení dítěte otázkou dohody mezi
jeho rodiči, čili může jít o příjmení české nebo cizí, vždy však jedno. Příklad:
matka Češka se jmenuje Horáčková, otec Španěl- Ramírez Castro, narozený syn se
může po dohodě rodičů jmenovat buď Ramírez Castro po otci, nebo Horáček po
matce, ale nikoliv Ramírez Castro Horáček, jak je zvykem ve Španělsku, kde se
děti přebírají příjmení po otci (první) i po matce (druhé.
Děkuji za odpověď. D.

Dobrý den,
 
k Vašem prvému dotazu ohledně příjmení  prvorozeného dítěte narozeného mimo manželství. Žádat o změnu příjmení prvorzené dcery na příjmení po matce je třeba na matrice v ČR v místě trvalého bydliště matky, popř. v místě posledního trvalého bydliště matky na území ČR. 
K druhé části dotazu, máte zcela pravdu, že již při podání žádosti o zápis narození,bylo možno určit příjmení dcery po matce dohodou rodičů,
 
 
K Vašemu druhému dotazu - zákonu o matrikách rozumíte správně.  Otázka příjmení dítěte je věcí dohody rodičů, vždy se ale musí jednat buď o jméno celé české nebo celé španělské. Kombinace obou jmen tak, jak uvádíte, možná není.
 
 
S pozdravem
 
Mgr. Hana Horáková