SJM - byt a dům

Dobrý den, chtěla bych se Vás prosím zeptat na to, zda můj manžel má nějaké vlastnické právo na dům s čp., který jsem dostala od rodičů před manželstvím.
jsme s manželem za dobu manželství celý zbourali a postavili nový, čp. zůstalo stejné a rozměry pozemku také, pouze dům je nový a jiný v rozměrech. On
tvrdí, že je spolumajitelem domu i přes to, že já jsem vedena na katastru jako
jediná majitelka, (obdarovaná rodiči). S manželem jsme na stavbu nového domu
použili zčásti materiál ze starého domu, a dále jsme si vzali úvěry a hypotéku,
vše v celkové výši cca 80.000,- Kč. Dům je zkolaudován a všude jsem vedena jako
majitelka já. Již delší dobu máme s manželem velké neshody a pokud by došlo k
rozvodu, nevím jak bych měla řešit vyplacení manžela z domu.

 

 

Pozemek, který jste dostala darem od svých rodičů, je v každém případě   pouze Vaším vlastnictvím a zůstane jím  i po případném rozvodu manželství. Jde-li pak  o dům, je rozhodující, zda jste původní dům skutečně zcela a úplně zbourali  a pak postavili nový. V tomto případě jste nový dům  postavili ze společných peněz jako manželé, je tento  dům ve společném jmění manželů. Tudíž pokud  byste se rozvedli, měla byste vyplatit manželovi polovinu  hodnoty domu,nikoli pozemku.  Pokud  by v době rozvodu nebyla hypotéka zcela splacena, od hodnotu domu by se odečítala nesplacená část hypotéky a  polovinu z takto zjištěné částky byste manželovi vyplatila + polovinu splátek zaplacených do dne právní moci rozvodu manželství.
   Pokud ovšem dům zcela zbourán nebyl a byla provedena byť rozsáhlá rekonstrukce,  v případě rozvodu byste měla manželovi vyplatit polovinu nákladů této rekonstrukce. Výši těchto těch to nákladů musí manžel prokázat.  I v tomto případě, pokud by byla v době rozvodu hypotéka nedoplacena,  musela byste ji doplatit  zaplatit polovinu splátek hypotéky zaplacených ke dni právní moci rozvodu.  
 
S pozdravem
Mgr. Hana Horáková

Dobrý den.Po pěti letech manželství se budeme rozvádět.V za tuto dobu jsme s manželem zrekonstuovali první patro domu jeho rodičů-dům na nás není přepsán.Máme dva úvěry,jeden na mě,jeden na manžela.Před manželstvím, jsem si na své jméno vzala půjčku na opravu střechy.Společně jsme dostali při svatbě asi sto tisíc,které jsme do rekonstrukce také investovali.Už rok co spolu nežijeme se snažím manžela přinutit k nějaké domluvě.Jemu zůstalo úplně všechno,ale já splácím dva úvěry.Je tato situace nějak řešitelná.Dá se rozdělení majetku ovlivnit tím,že manžel vlastně po celou dobu manželství neměl žádný prokazatelný příjem,takže všechny splátky se platily z mého účtu?Spadá do SJM pila,kterou si pořídil při podnikání,ale v podstatě ji splatil až po ukončení podnikání.Děkuji.

 

Společné jmění manželů tvoří majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství. Zanikne-li společné jmění manželů rozvodem, provede se vypořádání, při němž se vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné. Při vypořádání SJM se přihlíží rovněž k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění.
Společné jmění manželů tvoří také závazky. Obecně všechny závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, patří do společného jmění manželů a jsou předmětem vypořádání dle obdobných pravidel jako majetek. Zde ale platí ohledně společných závazků bývalých manželů, že jejich vypořádání má účinky jen ve vzájemném vztahu mezi nimi (bez ohledu na
to, jakým způsobem k vypořádání došlo)  a vůči třetím osobám (věřitelům) jste nadále zavázáni společně a nerozdílně. Pokud tedy přestane jeden z býv. manželů, který při vypořádání převzal závazek, splácet tento závazek, může se věřitel obrátit na druhého z býv. manželů a požadovat po něm úhradu a ten pak následně je oprávněn požadovat to, co uhradil věřiteli za druhého z manželů.
 
Rozhodně doporučuji uzavření dohody o majetku a následně tedy cestu tzv. nesporného rozvodu. Pokud se Vám nepodaří docílit dohody, zřejmě nezbývá jiného řešení než podání žalobního návrhu na vypořádání společného jmění manželů.
Předmětem vypořádání SJM by měl být veškerý majetek (tj. i pila) i závazky.
Také můžete požadovat po rodičích manžela to, o co byl zhodnocen jejich majetek z fin. prostředků ze SJM. Můžete se na tom dohodnout s manželem v rámci vypořádání SJM. Pokud se ale nedohodnete, budete muset požadovat přímo po rodičích manžela a prokazovat vloženou částku a zhodnocení jejich domu.

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
 

Můj přítel bydlí po rozvodu v bytě s ex-manželkou,bojí se odstěhovat,aby neztratil nárok na byt,jeho advokátka mu tvrdí,že pokud se odstěhuje,nebude mít nárok na nic a byt připadne bývalé manželce,byt je od městského úřadu.

Pokud  se  jedná o obecní byt,  který  je v  nájmu, pak má advokátka Vašeho přítele pravdu, že pokud by se   z bytu  trvale odstěhoval  s úmyslem se tam již nevrátit, byt, resp. nájem bytu, by velmi pravděpodobně zůstal jeho ex-manželce. Nicméně tuto jistě nepříjemnou situaci je  možno řešit podáním žaloby na určení výlučného nájemce a soud pak rozhodne, kdo z bývalých manželů bude nadále byt jako výlučný nájemce  obývat a rozhodne i o bytové náhradě pro druhého z bývalých manželů. Celá věc se dá také řešit dohodou mezi bývalými manžely bez zásahu soudu.

 

Mgr. Hana Horáková,advokát

Dobrý den, poprosila bych Vás o Váš názor na následující dotaz. Jsem rozvedená, jedná se mi o problematiku vyrovnání ohledně společného bytu v SJM. Rozvod byl dohodou a majetkové vyrovnání by mělo být dle dohody takové, že byt se prodá, z částky se uhradí úvěry a zbytek se rozdělí mezi námi, nicméně, ex-manžel přišel s tím, že nyní by mě chtěl pro změnu vyplatit a byt si pak třeba pronajímat, v podstatě bych s tím souhlasila, jen bych potřebovala vědět, jestli může být někde zakopaný pes v návaznosti na pravomocnou původní dohodu, zda se musí sepsat a "odsouhlasit" soudem nějaká další dohoda, která bude anulovat nebo nějakým způsobem měnit tu původní dohodu? Byla bych nerada, abych nakonec zůstala kvůli nějaké nerozvážnosti nebo nepřesnosti "bez koruny".

Vaše majetkové vyrovnání proběhlo v minulosti dohodou, dohoda není pravomocná (jak označujete), pravomocný je rozsudek, pro nějž bylo podkladem pouze to, že došlo k majetkovému vyrovnání dohodou, nikoliv přesný obsah Vaší dohody. Původní dohodu tedy může nahradit novou dohodou bez jakéhokoliv schvalování soudem. Doporučila bych ale písemnou dohodou jednoznačně nahrazující původní ujednání se zcela určitým vyjádřením rozsahu, kterým nová dohoda nahrazuje původní.

 

Před vznikem manželství vlastnil manžel dům,za trvání manželství prošel rossáhlou rekonstrukcí,nyní se rozvádíme a manžel mi tvrdí že nemám nárok na vypořádání smj z domu že je jenom jeho,prosím jak to je?

Pokud jste dům, který vlastnil Váš manžel ještě před uzavřením manželství, rekontruovali za trvání manželství, máte nárok na úhradu poloviny nákladů na  rekontrukci, jestliže tato rekonstrukce byla provedena ze společných peněz. Tedy peněz, které jste oba za trvání manželství vydělali, bez ohledu na to, kolik který z Vás vydělal. Toto platí, pokud nemáte  soudně či notářským zápisem žúžené společné jmění manželů.    Po rozvodu dům nadále zůstává vlastnictvím manžela. O tomto vypořádání můžete buď uzavřít  spolu dohodu, nebo vypořádání  SJM provede na základě žaloby jednoho z Vás po rozvodu manželství soud.
Možná by v této věci byla vhodná konzultace s advokátem, abyste věděla, po sdělení další podstatných skutečností,  jaké jsou konkrétní možnosti  řešení Vaší situace. Pokud jste z Prahy či okolí, můžeme se na schůzce dohodnout spolu.

 

V průběhu manželství matka mé ženy převedla dům který zdědila na manželku.dům jsme opravili a nyní se rozvádíme mám nárok na podíl z toho domu?

Pokud během manželství dostala Vaše paní dům darem od své matky  a je jako vlastník zapsána do katstru nemovistostí, zůstává po rozvodu manželství dům celý vlastnictvím Vaší ženy, neboť dar, který obdrží jeden z manželů za trvání manželství, není součástí společného jmění manželů.  Vy pak máte nárok na úhradu poloviny nákladů  investovaných do domu za trvání manželství. Tedy ve Vašem případě pokud jste si na  opravu domu vzali hypotéku, máte v případě rozvodu nárok na polovinu splátek hypotéky zaplacených do doby právní moci rozvodu manželství a polovinu nákladů na opravy, které jste  financovali vedle peněz z hypotéky i vlastních peněz.  Povinnost doplatit hypotéku pak po rozvodu manželství přechází na vlastníka domu, tedy  Vaší ženu.  Je samozřejmě možné vypořádat po rozvodu společný majetek dohodou a pak je obsah dohody pouze na Vás dvou.
Budete-li mít  k celkovému objasnění celé situace  další otázky či Vám není něco zřejmé, doporučovala bych  osobní konzultaci s advokátem. Jste-li z Prahy či okolí, můžeme se na schůzce dohodnout spolu.

Dobrý den chtěl bych se zeptat během našeho manželství jsem dostal darem rodinný domek.Já mám 3\4podílu a SJM je 1\4.Kolik máme teda každý.

Pokud 3/4 nemovitosti jsou psány výlučně na Vás, pak toto je Váš výlučný majetek, není předmětem SJM a nebude se vypořádávat.

Poté ten podíl ve výši 1/4 máte s manželkou v SJM. SJM představuje ideální polovinu, tedy manželka by měla nárok na vyplacení 1/8 z hodnoty domu, za předpokladu, že byste si dům ponechal Vy. Tento 1/4 bude potřeba vypořádat - buď písemnou smlouvou nebo v krajním případě soudní cestou.

Pokud byste to zcela neřešili, po 3 letech od právní moci rozvodového rozsudku by byla zapsána manželka jako vlastník 1/8 doma a vy zbývajících 7/8.

<< 1 | 2