SJM společné jmění manželů

Dobrý den,od svatby žijeme ve společném domě s rodiči, každý v jednom patře. Po
pár letech byl tento dům rodiči přepsán na mě. Poté v průběhu asi 10 roků jsme
každý rok prováděli nějakou rekonstrukci. Rodiče nám vždy něco přispěli, s
odůvodněním, že tam přece také bydlí. Může se při dělení majetku k tomuto nějak
přihlížet(jako že oni platili nějakou fakturu), nebo je to pouze dar po dobu manželství a musí se dělit na polovinu?

Zohledňování vkládaných částek do rekonstrukce nemovitosti bývá právě největším a nejrozsáhlejším problémem v rámci soudních sporů o majetkové vypořádání manželů a vždy se jedná o zohlednění více kritérií v rámci konkrétního případu.  
Obecně se vychází z toho, že každý z manželů je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výlučný majetek jen jednoho z manželů. V rámci majetkového vypořádání by se tedy řešilo zhodnocení Vašeho majetku (nemovitosti) o částky vkládané při rekonstrukci ze společného jmění manželů, tedy i Vaší manželkou. Ve věci částek vkládaných třetími osobami (Vašimi rodiči) by bylo otázkou, zda se jednalo o dar výlučně Vám nebo do SJM. Pokud ale není prokázáno jinak, je majetek získaný darem výlučným vlastnictvím obdarovaného. Pokud je nemovitost výlučně Vaše, tuto jste získal jako dar od rodičů a následně investovali rodiče opět formou daru do Vašeho majetku, nepřepokládám, že by tato částka měla být z jakéhokoliv důvodu předmětem vypořádání SJM.
Samozřejmě mohu jen doporučit řešení písemnou formou, aby bylo zřejmé, že se jedná o dar výlučně Vám.  
  
JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář

 

Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu.budeme se s manželem rozvádět,máme byt na hypotéku,kdy jsme si vzali hypotéční ůvěr 500 000kč na 20 let.Hodnota bytu je zhruba 1 000 000kč.Vzhledem k tomu,že nechci,aby děti měnily bydliště,chci manžela z bytu vyplatit,ale samozřejmě nemám hotovost.Můžete mi poradit, jak postupovat a jak se počítá výše vyplacení manžela.děkuji

Řešení je více. Můžete například se dohodnout, že každý získá spoluvlastnický podíl ve výši id. 1/2 s tím, že Vám po nějakém čase manžel převede podíl poté, kdy jej splatíte (případně splatíte část) nebo obráceně pro Vás výhodnější postup, že získáte nemovitost do výlučného vlastnictví a následně budete vyrovnání manželovi splácet. Výše vyrovnání záleží na tom, zda někdo z Vás investoval i své výlučné prostředky do nemovitosti, dále kolik je zbývající výše hypotéky a zda tato bude převedena na Vás. Obecně majetkové vypořádání vychází ze stejné výše podílu pro každého z manželů, bývá také zohledněno to, že v nemovitosti zůstanete s dětmi a otec dětí by měl také zajistit jejich bydlení.  

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář


 

15 let po rozvodu nemáme majetkové vypořádání. Bydlím v rodinném do kterého jsem po rozvodu investoval nemalé peníze. Má manželka nárok na ½ tohoto zhodnocení, když neinvestovala po rozvodu do nemovitosti ani korunu?Jaký
majetek se posuzuje, za dobu manželství, nebo i po rozvodu?
Mám odhad nemovitosti z r. 2003. Děkuji za odpověď.

Pokud 15  let po rozvodu nemáte vypořádáno společné jmění manželů, pořádat jej nyní již nelze, neboť zákonná lhůta na vypořádání tohoto  majetku jsou 3 roky. Pokud k vypořádání v této lhůtě nedojde, což je Váš případ, stávají se u nemovitostí ze zákona bývalí manželé podílovými spoluvlastníky s rovnými podíly a to uplynutým 3leté lhůty od právní moci rozvodu. Tudíž v současné době máte s bývalou ženou nemovitost v podílovém spoluvlastnictví. Neznám konkrétní podrobnosti,   např. zda se jednalo o náklady na údržbu či opravy nebo jiné náklady, ale obecně se dá říci, že pokud jste po rozvodu do nemovitosti investoval pouze Vy, máte  nárok na polovinu vynaložených nákladů. Bohužel z Vaší otázky "jaký majetek se posuzuje, za dobu manželství, nebo i po rozvodu?" není patrno na jakou situaci či dobu se ptáte. Pokud máte odhad starý 9 let, pak stanovená cena odpovídá ceně nemovitosti v té době, nicméně v této době byla nemovitost již v podílovém spoluvlastnictví Vás a Vaší bývalé ženy. Vzhledem k tomu, že je třeba znát konkrétní skutečnosti, doporučuji poradu s advokátem.
 
 
S pozdravem
 
Mgr. Hana Horáková

 

Dobrý den,chci se zeptat,jak je to s majetkovým vyrovnáním po rozvodu? Slyšela
jsem,že se do tří let po rozvodu musí obě strany vyrovnat,ale co se potom děje po těch třech letech,když se nedohodnou?matka již bydlí jinde v pronajatém bytě a otec bydlí v jejich společném bytě(v osobním vlastnictví),jak je to s movitými
a nemovitými věcmi? K.

Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů (právní moc rozsudku o rozvodu) nedojde k vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí zákonem předpokládaná domněnka
- ohledně movitých věcí, které užívá výlučně je jeden z manželů, že tyto věci jsou vypořádány tak, že se stanou vlastnictvím toho, kdo věci užívá,
- o ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné.

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář



Dobrý den,chci se zeptat,jak je to s majetkovým vyrovnáním po rozvodu? Slyšela
jsem,že se do tří let po rozvodu musí obě strany vyrovnat,ale co se potom děje po těch třech letech,když se nedohodnou?matka již bydlí jinde v pronajatém bytě a otec bydlí v jejich společném bytě(v osobním vlastnictví),jak je to s movitými
 a nemovitými věcmi? K.

Dobrý den,
s manželem jsme se dohodli na rozvodu.Bohužel se však nemůžeme dohodnout na majetkovém vyrovnání. Bydlíme v bytě mých rodičů,který jsme částečně před 12 lety zrekonstruovali /pouze nová koupelna+vybavení bytu/.Před 2 lety jsme postavili nový rodinný domek-hodnota cca 3 700 000.Manžel si chce domek vč.zbývajících dluhů ponechat s tím,že mi dá polovinu již zaplacených dluhů což by činilo zhruba 250 000 a nebude chtít vyrovnání za 12 let "vybydlený" byt.Je možné na základě soudního odhadu domku chtít po manželovi více? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
 
k  Vašemu dotazu, zda v případě, že domek včetně zbývajících dluhů si  ponechá manžel a Vám vyplatí polovinu již zaplacených dluhů, lze na základě soudního odhadu požadovat po manželovi více sděluji, že požadovat více nelze, neboť v tomto případě   není rozhodující hodnota domku, ale výše částky, která byla zaplacena za dobu trvání manželství,tedy do právní moci rozsudku o rozvodu.Takto by rozhodoval i soud s tím, že by se zabýval i rekonstrukcí bytu Vašich rodičů. Neznám další podmínky Vaší dohody týkající se rozvodu, ale na základě toho, co píšete, bych doporučovala se s manželem dohodnout, pokud souhlasíte, že si domek ponechá,  neboť jím navrhovaná dohoda pro Vás rozhodně není nevýhodná.
Neznám další podmínky a okolnosti Vaší situace, takže pokud byste měla zájem celou situaci  konkrétně probrat, ozvěte se mi a domluvíme se.
 
S pozdravem
 
Mgr.  Hana Horáková, advokát
 

 

 

Dobrý den, v současné době se rozvádíme a nemůžeme se dohodnout v jaké hodnotě počítat věci movité, zda v pořizovací či současné.
Děkuji za odpověď.

Pokud se jedná o ocenění movitých věcí, obecně se počítá s hodnotou ke dni zániku společného jmění manželů (rozvodem). Pokud vypořádáváte dohodou před zánikem společného jmění manželů movité věci, které spadají do společného jmění manželů, počítejte s hodnotou ke dni vypořádání.
 
JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
advokátní kancelář

Dobrý večer,velice moc se omlouvám ale jsem zoufalá a nevím koho se zeptat ohledně vypořádání majetku při rozvodu.S manželem nežiji od roku 1994,podala jsem žádost o rozvod,ale rozvedeni jsme až od roku 2007,V roce 2005 jsem koupila nemovitost a mám strach zda bývalý manžel nemá na tuto nemovitost nárok.Jelikož žádný jiný majetek jsme v době manželství neměli a žili jsme u mé matky po rozchodu si každý nechal své věci a nikdy jsme nic víc neřešili.Já ted chci svoji nemovitost koupenou v roce 2005 prodat a bojím se že i když jsem vše platila a hradila sama,nestýkáme se od roku 1994,že můj bývalý manžel má na nemovitost právo.Moc prosím má opravdu na nemovitost nárok?
děkuji moc za vaši ochotu.k

Dobrý den,
 
jde-li o Váš dotaz týkající se práva bývalého manžela dům zakoupený v roce 2005, bohužel Vás zřejmě má odpověď nepotěší. Vzhledem k tomu, že k rozvodu manželství došlo až v roce 2007, /pokud jste neměli zúžené společné jmění manželů/ patří dům zakoupený v roce 2005 ještě do společného jmění manželů, pokud jste jej prokazatelně nezakoupila za své výlučné  prostředky ( darované, zděděné či restituované prostředky). Ode dne právní moci rozsudku o rozvodu pak běží 3 letá lhůta, ve které se bývalý manželé buď dohodnou na rozdělení majetku a  jeho vypořádání nebo pokud se dohodnout nemohou, může kterýkoli z bývalých manželů podat soudu návrhu na vypořádání zaniklého společného jmění manželů.  Jestliže  jste však neudělali ani jednu z těchto věcí, pak ze zákona platí, že pokud ve tříleté lhůtě nedojde k dohodě či podání žaloby na vypořádání majetku, že u nemovitých věcí, tedy u Vašeho domu, se oba manželé stávají podílovými spoluvlastníky s rovnými podíly. Bohužel skutečnost, že jste vše sama platila nemá na toto zákonné ustanovení vliv. neboť z hlediska zákona se zřejmě stejně jednalo o prostředky společné. 
 
S pozdravem
 
Mgr. Hana Horáková, advokát

Dobrý den, moje manželství bylo rozvedeno a sjm vyřešeno. Bohužel k mé osobě zcela okatě nespravedlivě. Existuje zde ještě možnost nějakého odvolání, když od té doby uběhly již 4 roky? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
 
k Vašemu dotazu ohledně SJM Vám bohužel musím sdělit, že žádná možnost odvolání již neexistuje.  Nevím, jakým způsobem bylo Vaše SJM  vypořádáno, zda dohodou, soudně či během času (tedy nebylo mezi Vámi nic dohodnutno ani rozhodnuto a  nastaly  důsledky, které  ze zákona nastávají po uplynutí 3 let od právní moci rozvodu), nicméně je to právě lhůta 3 let od právní moci rozvodu, po  kterou lze dohody o vypořádání SJM uzavírat  či podat  žalobu, aby SJM vypořádal soud. Po uplynutí této lhůty  se soud touto žalobou již zabývat nebude a případná dohoda bude neplatná, neboť z hlediska zákona se má za to, že SJM  je již vypořádáno.
 
S pozdravem
 
Mgr. Hana Horáková

 

K posouzení Vašich možností v rámci odvolacího řízení je třeba znát průběh soudního řízení, především Vaše argumenty, Vámi předložené důkazy vyvracející tvrzení a důkazy druhé strany.
Ve Vašem dotaze o Vaší argumentací a skutečnosti, zda garáž byla postavena před uzavřením manželství nebo až následně a tudíž i ze společných finančních prostředků není žádná zmínka. Zápis v katastru neznamená, že nemovitost je skutečně předmětem vypořádání v rámci SJM.

JUDr. Jana Drexlerová, advokátka
Dobrý den, ráda bych se zeptala. S bývalým manželem řešíme soudní cestou SJM,jelikož se mnou nekomunikuje a já nechci čekat tři roky.Máme v SJM garáž-zapsána v katastru nemovitostí.Manžel tvrdí,že byla postavena před manželstvím,v manželství jen zkolaudována.K soudu si pozval kamaráda,svého syna a bývalou manželku,kteří před soudem tvrdili,že byla postavena před naším manželstvím. V případě,že soudkyně rozhodně,že nepatří do SJM,jakou šanci mohu mít,když se odvolám?Děkuji Vám za Vaši radu a odpověď,pěkný den, S.

K posouzení Vašich možností v rámci odvolacího řízení je třeba znát průběh soudního řízení, především Vaše argumenty, Vámi předložené důkazy vyvracející tvrzení a důkazy druhé strany.
Ve Vašem dotaze o Vaší argumentací a skutečnosti, zda garáž byla postavena před uzavřením manželství nebo až následně a tudíž i ze společných finančních prostředků není žádná zmínka. Zápis v katastru neznamená, že nemovitost je skutečně předmětem vypořádání v rámci SJM.
 
JUDr. Jana Drexlerová, advokátka

 

Dobrý den, jsem po rozvodu a bývalý manžel se chce majetkově vypořádat. V manželství jsme majetkově nabyli garáž, byt a auto, ale garáž postavená v roce 2000 v K.N. je zapsána pouze na manžela, který mi tvrdí, že nemám na garáž nárok. Má pravdu nebo ne?

Pokud jste garáž nabyli po uzavření manželství a ze společných prostředků, pak není rozhodující jak je zapsána v KN, ale byla by předmětem SJM.

Ve svém dotazu neuvádíte, kdy bylo manželství uzavřeno, ani že by na ni bývalý manžel použil nějaké své výlučné prostředy (třeba finanční obnost, který by mu někdo daroval, či jej zdědil).

Pak by bylo situaci trochu jiná, zkuste prosím upřesnit okolnosti pořízení garáže.

<< 1 | 2 | 3 >>