SJM společné jmění manželů

Dobrý den.Jsem v rozvodovém řízení a chtěl bych se informovat zda je přípustné aby si manželka bez předchozí dohody ústní či písemné odnášela majetek nabytý během trvání manželství a následně ho rozprodávala (monitor,kompresor,rohová lavice,..) .Nejedná se o majetek k osobní potřebě.Je možné při majetkovém vyrovnání tyto věci a nebo finanční náhradu za ně požadovat zpětně?

Uvedené movité věci patří do společného jmění manželů, takže manželé by měli společně rozhodovat o hospodaření s tímto majetkem.
Finanční vyrovnání v rámci vypořádání společného jmění manželů lze požadovat, ale je nutné mít vše dobře zdokumentované. 

Dobrý den, s manželem jsme se rozvedli a nyní řešíme rozdělení SJM. Nemáme žádné spory, vše jsme si dohodou rozdělili.Máme 2 byty v os.vl. a chtěli bychom poradit,jak postupovat, abychom mohli nechat zapsat vlastnictví na katastru nemovitostí. Zda můžeme sepsat sami dohodu s ověřenými podpisy nebo řešit darovací smlouvou.Ani jeden z nás nepotřebuje soudní rozhodnutí.

Pokud od právní moci rozsudku o rozvodu Vašeho manželství neuplynulo více jak 3 roky, postačí sepsat dohodu o vypořádání SJM,  která by měla obsahovat veškerý majetek,který jste za trvání manželství nabyli, tedy nejen nemovitosti. Je možné nemovitosti zahrnout do jedné dohody a ostatní majetek do druhé dohody. Dohody musí být ověřeně podepsány a pak je třeba do  shora zmíněné lhůty 3 let podat návrh na zápis  dohody týkající se nemovitostí do katastru nemovitostí.
Pokud již od právní moci rozsudku o rozvodu uběhlo více jak 3 roky, je třeba to vyřešit darovací smlouvou.

Dobrý den,
v roce 2001 jsem prodala byt garsoniéru a manžel mi u notáře potvrdil jeho výlučné vlastnictví, neboť jsem jej nabyla za svobodna. Dále jsem za peníze z tohoto bytu koupila další byt 3+1, který při převodu byl přapsán na nás oba. V roce 2005 jsme byt prodali a z něj bylo zakoupeno auto na moje jméno a také v roce 2009 při rozvodu spadlo do masy vypořádání SJM, o to se zasloužil manžel. Dnes tvrdí, že nemám na hodnotu auta právo výlučného vlastnictví, ačkoliv Krajský soud rozhodl, že auto můj výlučný majetek je! Je to tvrdý oříšek, prosím kdo má pravdu?

Obecně dle občanského zákoníku je výlučným majetkem jednoho z manželů majetek nabytý jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela.
Zároveň také každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek.
Z tohoto by se dalo dovodit, že auto pořízené za Vaše výlučné fin. prostředky je Vaším vlastnictvím, popřípadě máte nárok na finanční vyrovnání za to, že jste do majetku v SJM vložila Vaše výlučné prostředky.
 
V každém případě, pokud máte rozhodnutí soudu, toto je závazné a vykonatelné a odlišný názor bývalého manžela je bezpředmětný.

Dobrý den, mohu poprosit o radu ohledně rekreační nemovitosti, kterou jsme si pořídili během manželství? Jedna strana chce nemovitost prodat a rozdělit si peníze, druhá ji chce udržet (nejen pro sebe, ale i pro děti), ale nemá na vyplacení.

Pokud nepřipadá v úvahu přikázání do výlučného vlastnictví a vyplacení druhé straně, ani prodej a rozdělení kupní ceny, bývá obvyklou variantou zachování společného vlastnictví, a to formou podílového spoluvlastnictví - každý z Vás získá spoluvlastnický podíl ve výši id. 1/2 vzhledem k celku nemovitosti. Obecně ale tuto variantu bych spíše nedoporučovala, protože znamená rozpory do budoucna, kdy stejně zřejmě dojdete do fáze, že budete chtít zrušit podílového spoluvlastnictví. V pozdější době, ale třeba již budete moci druhou stranu vyplatit.

<< 1 | 2 | 3