vztahy

S manželem bydlíme v domě v SJM, dítě je již dospělé. Chci se dát rozvést, dům prodat a za svoji půlku peněz pořídit své bydlení. Manžel však dům prodat nechce a tvrdí, že když dům zaplatil, bude v něm bydlet a já můžu jít kam chci. Dům opravdu financoval, ale moje rodina ho zase postavila. Již 10 let nepracuji, ale manžel mě neživí (jak tvrdí), mám našetřené peníze a domácnost hradíme společně. Mohu manžela nějak přimět k tomu, aby mě buď vyplatil nebo souhlasil s prodejem? V každém případě už nemohu sdílet s nímspolečnou domácnost. Děkuji.

Pokud je Váš dům skutečně ve  společném jmění manželů(dle katastru nemovitostí) je nepodstatné, kdo jej  zaplatil či postavil. Předpokládám, že nemáte (soudně či notářským zápisem) zúženo SJM, tudíž peníze, které manžel vydělal a zaplatil  z nich dům jsou penězi společnými i přesto,  že nepracujete či v době stavby a pořízení domu jste nepracovala. Rozvod můžete řešit dvojím   způsobem, jednak tzv. nesporným rozvodem, který předpokládá, že oba manželé s rozvodem souhlasí,manželství trvalo alespoň a  jeden rok a 6 měsíců nevedete společnou domácnost a další  podmínkou pak je dohoda o majetkovém vypořádání a vypořádání bydlení.  Po splnění těchto podmínek pak soud nezkoumá příčiny rozvratu manželství a rozvod je víceméně formální záležitostí.  Pokud se však na majetkovém vypořádání nedohodnete,  bude třeba přistoupit k  variantě tzv. sporného rozvodu, to   z
 namená, že nejprve soud na základě návrhu jednoho z  vás, kde bude třeba  uvést důvody rozvodu, rozhodne, že se manželství rozvádí. Pak  máte 3 roky od právní moci rozvodu na uzavření dohody o majetkovém vypořádání. Pokud se do této doby  nedohodnete, je třeba před skončením této 3leté lhůty, podat návrh na vypořádání  SMJ soudem, který pak rozhodne, co ze společného majetku připadne kterému z vás a o případném finančním dorovnání. Tento návrh samozřejmě lze podat ještě před skončením 3 leté lhůty, v podstatě ihned poté, co rozsudek o rozvodu manželství nabyde právní moci.  Tedy konkrétně k Vaší otázce, pokud je dům v SJM máte každý z vás nárok na polovinu jeho hodnoty, buď zůstane celý manželovi a on Vám vyplatí polovinu jeho tržní hodnoty ke dni právní moci rozvodu, nebo obráceně. Případně jej můžete prodat a kupní cenu si rozdělit na polovinu. Pokud nejste schopna se s ma
 nželem dohodnout, nezbyde Vám nic jiného, než podat po rozvodu shora zmíněný návrh na vypořádání SJM  a soud  pak rozhodne komu dům připadne do vlastnictví a kdo bude vyplacen. V každém případě, bych  doporučovala zvolit  možnost dohody, tyto spory jsou v absolutní většině poměrně nákladné jak finančně tak i časově.
V současné době bych Vám doporučovala podrobnější konzultaci s advokátem, který, po objasnění další podrobností, Vám přesně vysvětlí všechny možnosti a příslušné postupy. Může  se taktéž obrátit na Vašeho muže a většinou po  objasnění zákonných podmínek vypořádání SJM je možno nakonec dospět k dohodě.

 

Záznamy: 11 - 11 ze 11
<< 1 | 2